středa

Jarní

Jarní, protože kytky mi připomínají jaro. Já mám zimu ráda, ale ta letošní má zatím do správné zimy daleko. I když dnes přimrzlo, ale včera jsem fotila za jarního počasí. Tyto kytky už jsem začala na větší prostírání, zatím mám jeden polotovar, příležitostně je jistě dodělám 😃.
Otřepené, obstřižené aplikace se dají dělat mnoha způsoby. Už jsem je dělala nažehlené s pavučinou a tady bych se tolik nebála, protože pavučinka přece jen zabrání třepení. V tomto případě jsem sáhla po kanafasu (opět kanafasové odstřižky) materiálu docela třepivém. Obšívala jsem důkladně a použila jsem pevnou duální nit, tak uvidím. Bez nalepení je vzor pěkně plastický.
Inspiraci jsem našla u jedné umělkyně, jejíž práce obdivuji a zatím jsem neměla dost odvahy. Určitě zkusím ještě kabelku, případně otřepené okraje na lemování se mi moc líbí. Její kanál na YouTube TADY.
Šila a quiltovala jsem na šlapacích strojích Lada a Mundlos.







Když byla řeč o lemování. To otřepené jsem zatím nedělala, ale na Facebooku se rozvinula diskuse kolem lemováni. Tak to nějak shrnu a budu psát o jednoduchých lemech - bez paspulky a pod. Je jedno, jestli z jednoduché nebo dvojité látky. Já používám jednoduchý lem na drobnosti. Na deky a polštáře dělám vždy dvojitý z přeložené látky.

  • Pokud dělám prostírání, podkafíčka, obaly na knihy a chci mít okraj prošitý, tak lem našívám na rub a otáčím do líce. Pak prošívám tak, aby na obou stranách byl vidět šev přímo na lemování. Doporučuji našívání dělat takovou nití, která co nejvíce splyne s lícovým podkladem. Může trochu vykukovat.


 Líc a rub:

  • Další možností, kterou používám na dekách je našívat z líce a otočit do rubu a poté zašít v ruce skrytým stehem. Deky dělám ručně, protože je to měkčí než na stroji. A navíc je to jakýsi finální rituál než se s dekou rozloučím.
  • Poslední možností o které budu psát, je našít lem z líce, otočit na rub a prošít na stroji. Toto je varianta, kdy se lem zpravidla prošívá ve stínu švu a zadní strana se přichytí. Pro ilustraci jsem to jen našpendlila. Jde použít na deky.
    Takto by vypadal líc, prošití by bylo ve stínu švu, jak ukazují špendlíky:
    Z rubu by byl nepatrný přesah oproti lícové straně a špendlíky naznačují, kde by bylo prošití

Rozhodně to není o lemech všechno, ale spíš jsem tím chtěla říct, že není žádné určení, co je správně. Alespoň já to tak vidím a spíš si vybírám, co se mi na danou věc lépe hodí.

Jak lemovat najdete také na mojí stránce s návody.

Jak na volné quiltování najdete TADY.

Krásné dny přeji Jana.

sobota

Pozvánka

Dnes Vás chci pozvat k přečtení nové stránky. Ona není tak úplně hotová a ještě dlouho nebude. Je to proto, že je to jednak velmi pracné a nelze obsáhnout všechno za jedno sednutí k počítači. Na dopsání stránky si dávám celý rok. Sama nevím, jak podrobně mám psát o všech strojích, postupně mne napadá, že bych mohla třeba natočit nějaká další videa. Proč Vás tedy zvu? Protože základní informace jsem už napsala a chtěla bych je doplnit o něco, co by mohlo zajímat Vás. Teprve postupně představím jednotlivé stroje


STRÁNKA o mých šicích strojích TADY.


Také jsem upravila stránku s návodem na  VOLNÉ QUILTOVÁNÍ. Přidala jsem specifika starých strojů a vždy na konci kapitoly mám poznámku Vintage.

Mám strojů docela dost a možná bych ráda přidala nějaké další, které mám vysněné.  Ale to ukáže čas. Dalším snem je starý stroj na rámu. Vlastně, když mi byl rám nabídnut, tak to byla moje první myšlenka. I když nejkrásnější varianta by byl rám vlastní, dřevěný se starým strojem. Chtělo by to takového krasavce jako je tento, jen v lepším stavu. Nevím, jestli je to reálné, už jsem takové rámy se stroji viděla, jistě neumožní všechny varianty prošívání a navíc já tíhnu spíše k prošívání pod strojem. Kdyby se nám to ale podařilo, byla by to další zajímavá možnost.


Přeji krásné dny. Jana

středa

Batůžkuju

Trošku zvláštní název, ale jo, je to tak.
Přes háčkované košíky jsem se dostala k původní myšlence. A tou bylo háčkovat ze zbytků tašky a batohy. Taška čeká na dokončení a přednost dostal batůžek. Zatím se rozhoduji, jak tašku dokončím. Když je řeč o dokončování, dalo mi na batohu zabrat.
Dno batůžku je 25 x 6 cm, výška těla 26 cm. Dno je vyztužené Penefolem, který jsem obšila plátnem a přišila ke dnu. Na ucha jsem použila pásky z umělé kůže, které jsem v létě nakoupila ve výprodeji. Největším zádrhelem se zdály být polokroužky, které jsem měla jen tři. Vyřešila jsem to kalhotovou sponkou a polokroužkem a vypadá to nakonec ještě lépe. Zapínání jsem podložila umělou kůží, aby dobře drželo. Podšívku batoh nemá, uvidím jestli budu přidělávat nebo ne. Jak je vidět na obrázcích, mám skvělé pomocníky. Jednak lehounké bambusové háčky, které jsem si pořídila a jsem s nimi nadšená. No a zase ta kočka. 
Zbytkové háčkovací projekty budu značit pod štítkem zbytkování, aby byly snadno dohledatelné, ráda bych pokračovala.





Další je můj první sáčkový batoh. Nebo vak na záda, nebo stahovací batoh - Drawstring Backpack.
Je šitý z rifloviny a podšila jsem ho zeleným plátnem, které tvoří i dutinku na stažení. 
Vyšila jsem na něm motiv Minecraftu.  Ráda bych poděkovala svojí kamarádce Marušce za radu s rozměry. Můj batoh má rozměr 32 x 39 cm. Je zkušební, musím si sehnat šňůrky, použila jsem prádelní šňůru.
https://makra-patchwork.blogspot.com/2018/01/notovy-batuzek.html#comment-form

Přeji krásně uháčkované dny. Jana

pondělí

Černá a bílá

Už jsem tady psala o quiltování vzorů podle Lori Kennedy. Nadchly mne její fantastické vlčí máky. Není nutné nic přesného, naopak ze začátku jsem se musela nutit šít křivě. Rychle jsem si zvykla, že můžu jen tak patlat. Moc baví a protože se mi líbí jen tak zaplnit plochu, tak jsem jen použila vzor celoplošně. Mám černou a bílou, nachystala jsem si už při prvním šití riflovou, ale nemám zip, tak zatím nebude.
Když jsem v poslední době ukazovala šití na Mundlosu, tak jsem zřejmě vyvolala dojem, že na jiném stroji to nejde. A tak jsem na černou a bílou kabelku zase vytáhla Ladu 77 a na quiltování jsem použila látací patku.
Bílá kabelka je určená k domalování. Tento vzor mi přijde vhodný, protože není nutné vybarvovat přesně, naopak. Je na majitelce, jestli si kabelku vybarví nebo nechá bílou. Ke kabelce dostane samozřejmě vzorek látky na vyzkoušení.
Vzor poppy najdete TADY. Návod na vzor je zdarma, autorka povoluje nekomerční použití.
Výplň termolín 180 a nitě jemně melírovaný Mettler a černé Güttermann, obojí bavlněné.



A video z quiltování:

Krásně proquilované dny přeji. Jana

sobota

Jak na nový rok

Vítám v novém roce. Já vím, jsou už Tři králové, také nás dnes ráno navštívili. Letos mne na druhý svátek vánoční schvátila  rýmička a zánět dutin, tak se nekonalo ani Silvestrovské šití. Než se pustím do příspěvku o tom, co všechno jsem NESTIHLA, tak bych Vám chtěla popřát ostrou jehlu a rychlý háček.

Když jsme tak byli celé svátky jen doma, došlo na háčkování (v minulých příspěvcích) a taky na opravu šicích strojů i nějaké to šití.

Začnu od konce. Už před časem jsem dostala pár batik v různých velikostech a jeden Jelly Rolls. Jenže, když jsem ruličku rozdělala a ono těch batik tam bylo spíš málo a musela jsem dva kousky na lemování doplnit. Ale jinak se opravdu snažila využít vzorník, který jsem dostala. Jako inspirace mi posloužil quilt z nine patch bloků ve třech různých velikostech. Na některých látkách jsou medvědi a jeleni a já chtěla jsem zachovat co největší plochu, tak jsem jen lemovala a nejmenší bločky jsou jen nesešívané čtverečky.
Protože jsem mezi šitím polehávala, šití jsem s vzala do ložnice. Když už se M. pustil do té údržby šicích strojů, tak jsem mohla projet svoji Ladu 105, kterou jsem si přivezla v létě. Je to krásný kousek. Vyráběl se už od 30 let minulého století a je s rotačním chapačem a je to stoj velmi rychlý, určený pro krejčovskou výrobu. Moje deka čeká na prošití, jednak nevím co s tím a zatím na to nemám sílu.





Když už byla řeč o opravách, tak tady se musím přiznat, že mám velký rest a nevyfotila jsem tuhle ramenovku Pfaff před čištěním. S přestávkami od podzimu a velmi intenzivně tři dny přes vánoce ji M. čistil a opravoval. Sám přišel na to, jak na netradiční chapač, který měl původně hnědou barvu od rzi.  Když už jsem nenafotila stroj, tak alespoň cívku, jak vypadá před a po čištění.




Když už jsem zmiňovala to nekonané Silvestrovské šití, tak se alespoň podělím o video, které mne inspirovalo a chtěla jsem šít. Kdo nezná tento video kanál, tak doporučuji. 
Vzor se jmenuje Split Nine Patch a patří mezi vzory, které mají hodně variabilní sestavování do konečné podoby quiltu. Některé jsou na videu, jiné si najdete na netu. Jednu z variant právě šije moje kamarádka Renata TADY. Její bločky jsou už sešité 4 bloky tohoto vzoru. 
Ještě bych ráda doporučila těm, kdo neznají, TYTO STRÁNKY, kde je spousta patchworkových vzorů a mezi nimi i SPLIT NINE PATCH. Doporučuji prohlédnut vždy všechny stránky ke každému bloku, najdete tam i odkazy na zpracované quilty.

 

A poslední, co bych chtěla zmínit tak jen fotkou, že ani háček nezahálí a zbytkování jsem tentokrát zkusila na tašce.
Všem přeji krásné dny a šťastný rok 2018. Jana