středa

Sovičky

Tahle látka se sovičkami se mi vždy moc líbila, ale co s ní? Můj teenager pro to nemá pochopení a co já se sovičkami. Sovičkám v oranžové jsem ale neodolala a vyzkoušela pár velikostí jednoduché kosmetické kabelky a k tomu pouzdro. Samozřejmě i obal na papírové kapesníčky, protože tahle praktická drobnost se mi zalíbila.
Sovičky jsou jednosměrně vzorovaná látka, musela jsem s tím dopředu počítat a vrchní látku sešít z více kousků, pak jsem teprve spojovala všechny čtyři vrsty prošitím. Na výsledném výrobku je tedy opět minimum švů.


Přeji pěkný den.

Pouzdro k taštičce

Zůstal ještě kousek červené látky, tak akorát na pouzdro.


Velikost základního obdélníku 32 x 28 cm. Zip našívám na kratší stranu obdélníku.
Jako základ jsem použila stejný postup jako na Kosmetickou taštičku do bodu 4.
Pak místo trojúhelníčků jsem našila poutka. Vzniklou nohavici jsem složila s mezírkou mezi složenými látkami kolem zipu asi 1,5 cm. Prošila a olemovala šikmým proužkem.
Podrobnější popis na tomto blogu.

A tady je celá souprava.

Přeji pěkný den.


neděle

Kosmetická taštička s návodem

 Návod na ušití jednoduché kosmetické kabelky.

Podobné taštičky jsem viděla bez návodu u severských blogerek. Chtěla jsem je ušít, tak jsem si vytvořila vlastní postup.

Tahle jednoduchá kosmetická kabelka se vždycky líbila. Přemýšlela jsem jak ji ušít. Chtěla jsem aby kabelka měla ve vnitřní části minimum švů k začišťování a tak to co zbylo je jednoduché. 

1. Máš to pěkné, ale co když se něco do kabelky vylije, řekl mi kamarád. K té ochraně vrchní vrstvy. Kabelku dělám ze čtyř vrstev. Podšívka, voděodolný vlizelín, termolín a vrchní vrstva látky. Všechny vrstvy společně prošiji. Pokud mám i voděodolný vliselín je potřeba utáhnout napění horní nitě. Základní velikost obdélník 27 x 45 cm.








2. Prošité vrstvy (prošívala jsem na stroji s horním podáváním a šlo to lépe, než jsem očekávala). Na kratší strany lícem na rub našiji proužky 6 cm široké.









3. Zažehlím do líce a prošiji v kraji.











4. Všiji zip a proštepuji ještě středem lemování, současně přichytím tkanice zipu. Pokud je to možné, používám zip koupený jako metráž, práci to zjednoduší a je to levnější. Po zapnutí zipu vznikne jakási nohavice.

5. Čtverečky 7 x 7 cm složím na polovina a pak na trojúhelník a zažehlím.


6. Na konce zipu přišiji trojúhelníčky a naměřím si vzdálenost od horní části kabelky a označím špendlíky.










7. Obrátím na rub. Odšiji boční švy, olemuji a v dolní části kabelky odšiji rožky. Bohužel je tady vidět mé zanedbané utažení horní nitě.




8. Olemované boční švy a odšité rožky.

Další příklady použití Sovičky a Riflová
















Hotová kabelka a obal na kapesníky. Je to jednoduché a přišla se na to podívat i beruška.

Přeji pěkný den.







Konečně podzimní tvoření

Stále si slibuji nějaké podzimní šití, ale nakonec díky novým knihám z Metafory se podzimní tvoření přeměnilo ze šití na háčkování. Právě vyšly dvě nové knihy Pletení a Ptáci, motýlci, zvířátka a rostliny.
Pletení kniha o klasickém pletení se základními postupy, vzorníkem a ukázkami pletených výrobků. V druhé knize jsou návody na pletené a háčkované drobnosti a název i obrázky na přebalu knihy říkají co v knize najdete.


Z druhé knihy jsem si vybrala háčkované dýně, když je ten podzim.

Přeji pěkný podzimní den.

čtvrtek

Kanafasové odstřižky podruhé


Kosmetická taštička z kanafasu se u mne moc neohřála a tak jsem zkusila ušít další. Když jsem kanafasové odstřižky třídila, zdálo se mi, že je tam zbytečně velké množství černé a šedé. Už mi to nevadí - jsou jako stvořené pro kosmetickou kabelku. A tak jsem ušila stejné modely, pro jeden jsem vybrala jinou výšivku a ještě jsem ke každé ušila obal na kapesníky. Jako podšívku jsem použila opět kanafas to v šedé barvě.


 
 




 Přeji pěkný den.

pátek

Kanafasové odstřižky poprvé a dárek

Vždy mi dlouho trvá, než nějaký materiál začnu zpracovávat, potřebuje to "uzrát". Před časem jsem si objednala zbytky kanafasu a ani jsem netušila, jak rychle se mi bude hodit.


Z balíčku, který přišel vyskočily různobarevné kousky kanafasu a vypadalo to jako velká barevná hromada něčeho úžasného. Tak soudila naše zvířátka. Nejdříve boj o krabici, pak boj o poleženíčko na hromadě zbytků.








Vše poskládáno podle barev. Byly z toho dvě nevelké hromádky.














Vybrala jsem kanafas v oblíbených barvách budoucí majitelky. Pak jsem chtěla použít výšivku, ale nějakou moderní. Chtěla jsem ukázat, že vyšívání nejsou jen romatické kytičky. Na výšivku jsem použila obyčejné nitě, vyšívací s leskem se ke kanafasu vůbec nehodily.
Vznikla kosmetická taštička, obal na kapesníčky a ... jehelníček. Vím, že i ta moderní žena občas něco zašívá.
Popis: Kosmetická taška je ušita z obdélníků 20 x 27 cm. Středový pruh má výslednou šířku 7,5,cm. Vnitřní část je z bílého kanafasu vyztužená sakonem. Podšívka je spojena s vrchní částí v rozích.



Pěkný den.

neděle

Kávu? Čaj?



Potřebovala jsem nějaké drobné dárečky, něco co se hodí dát komukoliv.

Nejdříve jsem použila fee výšivky. Protože výšivka byla na postírání malá, použila jsem ji na ušití jehelníčku (k vyšívání a šití se hodí čaj nebo kávička) a pro prostírku jsem ji přece jen trochu zvětšila.








A protože se mi to zalíbilo, na další prostírání jsem využila výhodné víkendové akce na EL. Sleva 40% a ještě k tomu 4 výšivky zdarma!






Přeji dobrou chuť a pěkný den.




čtvrtek

Jak to šiju já - zkosené rohy

Návod na ušití jednoduchého lemu na ubrusu - psaníčkové rohy

Kamarádka se mne kdysi ptala, jak dělám zkosené rohy na ubrus. Pokud nedělám široké lemy, dopracovala jsem se časem k zjednodušenému postupu-.


Dokola celého ubrusu zažehlím lem asi tak na 1 cm. Pokud chcete mít šev dvojitý, tak na šírku budoucího lemu. Příklad: chci mít lem 3 cm i na poprvé složím 3 cm.








Ještě jednou dokola v šíři budoucího lemu. Pro odměření stejné šířky lemu při zažehlování používám papírové proužky namísto měření.

Další možností je nakreslit si čáru na tvrdší papír a použít na zažehlení stejně jako pravítko, které snese vysoké teploty a je možné látku zažehlovat a tvarovat jednoduchým způsobem. Pravítka lze koupit TADY.

Po zažehlení rozložím a složím tak, jak naznačuje čára na obrázku. Tu čáru si samozřejmě nekreslím, je jen ilustrační.


Celé pak poskládám tak, jak už mne navádí sežehlené švy. Tužkou nebo křídou naznačím sešikmení.
U úzkého lemu si jen nehtem zarýhnu začátek šití a pak odšiju směrem do rožku.




Prošiju a pak teprve odstřihnu. Prošívám samozřejmě správnou barvou nitě. A až budete odstříhavat rožek buďte opatrnější než já. Je to můj první šicí návod a vůbec jsem nevěděla co v jaké fázi fotit.













Otočím, zažehlím a prošiji. Na obrázku prošité zatím není.















Pokud dělám úzký lem, šiji tímto způsobem i malou prostírku.
Změřím vnitřní rozměr mezi krajem lemu, ustřihnu díl o 1 cm na každou stranu větší, vložím pod lem a prošiji. Když dělám širší lemy, beru si na pomoc pravítko.



Video a další možnosti najdete v placené části blogu KLIK 

Přeji pěkný den. Jana

středa

Mikulášské do školky

Už několik let (nevím asi 8) je šiju do školky. Letos se to toho vlomím trochu s předstihem. Loni jsem zapomněla, kam jsem dala látky a byla z toho pěkná ostuda. Tímto se jim do školky po roce ještě jednou omlouvám.


Už je mám došité. Je jich 70 a jsem ráda, že jsou hotové.

Každoroční obal na dárečky do školky




pondělí

Pouzdro na vějíř

Své výrobky jsem vždy fotila jen když jsem si náhodou vzpomněla. Fotit jednoduché poudro na vějíř, tak to mne už vůbec nenapadlo. Jenže je tu taky ten vějíř.
Když ho kolegyně přinesla a předvedla rozevření vějíře, nadskočila jsem na židli, je to opravdu rána. Tohle mi k němu napsala:

Vějíř je zbraní žen a hlavně mužů - učenců. Je to nenápadná zbraň vyrobená obvykle ze dřeva nebo bambusu, někdy také z kovu. Pokud slouží jako zbraň, je i bambusový či dřevěný vějíř okovaný, takže kromě hluku při rozevření (zastrašení nepřítele) může také zabít. Jinak se dnes používá hlavně ženami při cvičení sestavy tai-či s vějířem.
Nakonec jsem těch pouzder dělala postupně asi šest, ani nevím.
A tady je:



Pěkný den

sobota

Lemy

Tak jsem se pustila do šití, které mne moc nebaví a začala jsem přemýšlet o tom, kolik znám způsobů, jak udržet stejnou šířku lemu při šití.

1) Pravítkem odměřím pořadovanou vzdálenost prošití a udělám čáru. (no jo, ale nesmí toho být moc) Používám u ozdobných švů, když stroj nešije plynule, pak je lepší předkreslená čára.

2) Na stehové desce bývají značené čárky v určité vzdálenosti a dají se použít k vedení látky. Nevýhodou je, že nejsou moc vidět a při širším lemu se špatně udrží vzdálenost.

3) Na stehovou desku si nalepím samolepku nebo lepicí pásku v několika vrstvách. No tak ta je vidět podstatně lépe a při rychlejší šití je to výhoda. Další možností je samolepicí poznámkový bloček nebo cokoli vyššího co si přilepím malířskou krycí páskou.













4) Stálou šířku lemu může zajistit i patka s vodítkem pro prošívání.

5) Taky existuje vodící pravítko, které se dá zašroubovat do některých strojů. Většinou starších nebo průmyslových.
















6) Já mám nejradši magnet určený k tomuto účelu. Je tvarovaný tak, aby se na něm daly dobře obšívat průramky, nebo výstřih. S magnetem bych byla opatrnější na elektronických strojích. V zásadě ho lze používat, ale velmi opatrně.
















7) Nakonec jsem zařadila jakési pohrablo ke stroji Bernina. No na rovné části ano, ale jinak moc výhodný není.
Bernina 030 726 PA12
















8) Tento způsob jsem našla na jedné nástěnce na Pinterest(u). Prostě gumičky.

















Pokud znáte nějaké další možnosti a budete se chtít podělit, napište na e-mail uvedený v kontaktu
Ráda přidám do blogu.
Děkuji a přeji pěkný den.