úterý

Látám kalhoty a výstava PPM 2023 mýma očima

Výstava PPM 2023

Všem ještě jednou moc děkuji za milé pozdravy. Některým jsem tykala, aniž bych si to uvědomila. V sobotu to už začalo být mimo moje rozlišovací schopnosti.
 
Ještě napíšu něco k výstavě. Jsem nesmírně šťastná za každého koho jsem potkala. Zlatý hřeb byla bezesporu paní Jana Lálová, které jsem zapomněla předat dárek, který jsem jí vezla. Tak jsem byla šťastná z osobního setkání. Ráda jsem poznala osobně paní Máriu. Návštěvou nás poctila Jana Harmachová a další ♥.

Prodejců bylo mnohem více než loni, což byl loni častý argument. Hlavně složení prodejců bylo pestré, takže se tam objevila Veba, Snový svět a nabízeli látky ne tolik typické pro patchwork a to mi přišlo výborné.

Letos jsem zaznamenala, že někomu vadil malý počet klasických quiltů. Mně vyhovovalo složení výstavy, protože tam bylo všechno. Klasické quilty, moderní quilty, art práce. I art quilt může inspirovat klasiku a naopak. Pro mne tam bylo klasických quiltů dost, já hledám inspiraci spíš v detailech. Z moderních quiltů u me vedly čárkové quilty Elke Klein. Velkým zážitkem byla pro mne dílka, která prezentovala Elina Lusis Gringerga.

Že si každý svoje najde, se ukázalo na kolekci sashiko, kterou jsem navštívila s kamarádkou. Každá obdivovala něco jiného. Pak jsme se zastavily u jednoho quitu  a tam jsme si řekly, že tady jsme stejný. Našly jsme obě harmonii pro své oko. A to je podstata rozmanitosti této výstavy a já jsem z ní nadšená.
Určitě příště pojedu. Ať jako návštěvník (užila bych si i workshopy) nebo pomocník, pokud budu oslovena.

Stánek Anky Zimové KLIK SEM DO OBCHODU. Připomínám výstavní slevu do 30. 4. 2023, tak jak bylo na výstavě prezentováno.
Tj 7% na longarm a 15 % na sijaciu techniku do 30.4. Dalsia mimoriadna akcia: do 30.5 je mozne pri kupe stroja dokupit k nemu vysivaci modul za 50% ceny a pri kupe modulu dokupit k nemu program na tvorbu vysivky za 50% ceny tj bud Designer V9 Plus alebo Creator
Zleva. jamala, Anka Zimová, Monika Kolejová. Děkuju za skvělý víkend oběma i dalším členům týmu Patchworkparty.sk

já a Monika Kolejová

Všichni jste byli moc milí a já Vám ještě jednou moc děkuji. Tvrdila jsem teda, že je to moje poslední účinkování někde na výstavě. Ale když to mám za sebou... kdo ví.😄😄.
Mým úlovkem z výstavy byly lněné nitě na paličkování od Snový svět, se kterými se chystám prošívat. To byli také naprosto úžasní lidé a pán u nás i quiltoval, ačkoli tuto činnost nikdy nedělal.

ReFashion a upcycle

 Techniku sashiko nebo boro asi netřeba představovat. Pokud neznáte, určitě si najdete na internetu spoustu informací. V článku o ručním prošívání KLIK jsem psala o tom, že není nutné mít originální nitě a tak na své opravy jsem používala všechno, co mi přišlo pod ruku a také originální nitě na sashiko.

Na začátku byla touha opravit kalhoty, které jsem dostala. Jsou to pánské kalhoty a asi by v takovém stavu byly těžko k nalezení i v second handu. Někdo mi je daroval jakože na rozstříhání. Když jsem zjistila, že je obléknu a že jejich stav je takový jaký je, tak jsem zajásala. Tak tohle jdu opravit. Samozřejmě jsem si takový způsob nevymyslela sama, ale každé  kalhoty jsou originál právě v tom v jakém stavu se nacházejí a jaké opravy potřebují. A takto se stávají originálem. Šila jsem ručně a nohavice jsem nepárala pro lepší dostupnost. Prostě jsem to nějak ušila.

Přední nohavicovou část jsem prošila tmavě modrou sashiko nití. Tu jsem měla několik let a chtěla jsem, abych ve svém prvním takovém větším projektu i originál nit měla. Tady ale končí veškeré nakupování a ostatní prošívání se dělo bavlnkami darovanými nebo i háčkovací přízí. Přidala jsem modré prošití i na spodní část nohavic. Tam už jsem pracovala přes šev. Na uměle vytvořené díry, které se nošením zvětšily více než bylo potřeba, jsem našila záplaty. Záplaty z jiných darovaných kalhot jsem našila předním stehem a následně prošila. Nakreslenou mřížku jsem vyplnila stehy sashiko. No spíše něčím, co se k sashiku přibližuje. Inspirovala jsem se knihou od Susan Briscoe 365 sashiko KLIK, kterou mi doporučila paní Jana Lálová.

Tímto bych paní Janě moc chtěla poděkovat za všechnu inspiraci. Pokud nevíte, paní Jana Lálová přeložila jinou knihu Susan Briscoe do češtiny, přidala vlastní postřehy a všechny projekty také ušila. Knihu vydal Computer Press, ale je už vyprodaná. Možná nějaký antikvariát bude knihu nabízet.

Zpět ke kalhotám. Proplétaný vzor jsem objevila ve jmenované knize (365 sashiko) a původně jsem na záplatě měla mít něco jiného, ale moc dobře to nevypadalo. Proplet jsem dělala nedělenou vyšívací bavlnkou mouliné. Pohodlně jsem s ní ale prošila i některé další detaily. Přední část byla vyřešená. Přidala jsem detaily jako prošití poklopce a otřepených kapes. Začala jsem sice nebarevně, ale pak jsem přidala i trochu barev a ladím s taštičkou a náramkem.

V zadní části jsem přiznala díru, která byla na zadní kapse a má tvořit trochu kontrast k přední části kalhot. Druhá kapsa měla větší podélný problém. Kapsu jsem jen uvnitř podložila a opět prošila. A jak vidíte, kapsa zůstala i funkční. Opět jsem prošila otřepený okraj kalhot v dolní části nohavice. Skoro bych řekla, že téma soutěže PPM 2024 - zero waste - jsem o rok předběhla.




Druhá kapsa je tak trochu wabi sabi. Ale chtěla jsem ji tak nechat. 
Když si vaše kalhoty z popelnice fotí hned několik lidí.

Stihla jsem částečně nafotit i výchozí stav. Příště se pokusím nafotit. lépe.

Ještě jeden malý projekt. Opět inspirace z výše jmenované knihy nad kapsami a jedny nezáživné šaty, které dostaly šmrnc. Opět mouliné bavlnky všemi šesti prameny. Prošívalo se snadno, protože šaty jsou tenké. Na PPM jsem je nevytáhla, ale v létě se budou hodit.



A maličko prošívání. Halenku jsem obarvila listy opadanými z maminčiny mandarinky. Výstřih jsem zmenšila našitím nitěných knoflíků a docela nenápadně jsem halenku opět dozdobila prošitím. Jednak jen tak a jednak z důvodů otáčení švů kolem ažury. Dojatá jsem byla, když někdo (omlouvám se PPM mi splynulo) poznal, že to nebude jen tak a že halenka mohla být kdysi bílá.
Nové album KLIK SEM s těmito většími i drobnými opravami a úpravami bude v levém sloupci na blogu (pro ty, kdo se dívají z počítače). Větší opravy budu nadále přidávat i do alba roku 2023.
Krásné dny. jamala

pondělí

Čtyři krát čtyři kočičky

V posledních dnech mne zaměstnávaly dva projekty, které jsem musela udělat do určitého termínu. Jednak dárek k narozeninám, který Vám představím dnes a pak oprava kalhot, které jsem nutně musela mít na výstavě PPM. Ty představím později. Už sice proběhly Facebookem, nejsou tedy žádné tajemství, ale zase vím, co mám k nim napsat a co Vás zajímá.

Kočičky jsem snad začala včas, ale práce to byla nekončená. Vybrat vlny na podklad, vybrat vlny na kočičky. Háčkovat, mít zbytečně velké čtverce. Znovu háčkovat, začít háčkovat kočičky, pochybovat nad barevností. Když už jsem měla podklad a pár koček měla jsem pocit, že nebudou vidět. Takže začít našívat. Vždy navlékat příslušnou vlnu, kterou jsem často svědomitě uklidila. Vyšít očička, zdobení. Sešívat čtverce. Znovu navlékat vlnu v barvě kočičky a... našívat ocásky. Ještě poznatek. Kočky překryly velkou část vnitřního čtverce, takže tam, kde jsem úzkostlivě ladila nebo háčkovala z více vln, stejně nebylo nic vidět.

Hurá, top je hotový. Co dál. Rozhodla jsem se pro osvědčený postup - našít háčkovaný top na látku a došít polštář jako látkový. Našívala jsem na longarmu Bernina na stole a použila jsem miskovou patku, kterou lze výškově polohovat. Vzhledem k vlastnostem háčkovaného topu je to velký výhoda. Krásně se s ní pracuje kolem háčkovaných aplikací. Prošila jsem po čtvercích a kolem kočiček.

Návod KLIK SEM. Čtverce jsem háčkovala bez návodu, ale pak mi vycházely velké. Ale trochu jsem si čtverce dělala i tak po svém jak jsem zvyklá.

Velikost mého polštáře přibližně 47 cm. 





I v letošním chladném dubnu se dá někdy sedět venku na sluníčku a užívat si to.

 Krásné dny přeji. jamala.

úterý

Ruční šití

Na této stránce jsou odkazy na PDF soubory, které obsahují šablony vhodné na ruční šití. Jedná se klasické sešívání, proto je šablona vždy jen jednou. Soubory jsou vytvořené v programu QuiltAssistant. Je to program, který je zdarma, takže má jistá omezení, například nemohu zasahovat do rozvržení šablon pro tisk. PDF soubory jsou zcela zdarma a jedná se o obecně známé vzor nebo o vzory, které vznikly při kreslení, takže jsou si občas podobné. Jeden vzor je z našeho koberce.

Zkušební čtvereček 1 inch KLIK. Při vytisknutí tohoto čtverečku si ověříte velikosti tisku a ostatní soubory by měly být kompatibilní a tisk by měl být stejný. Program neumožňuje kontrolní čtvereček vložit přímo do souboru. (Postupně budu šít, takže přesnost ještě ověřím). Pokud chcete mít jistotu kompatibility, tak určitě použijte jen jednu tiskárnu pro všechny tisky.

Jak sešívat:

Video první  KLIK (ruční sešívání od druhé minuty). Na tomto kanálu najdete i další nápady, jak si vzor přenést na látku.

Video druhé KLIK

a další a další vídea jsou dostupná na YouTube 

Jak si šablony vyrobit najdete snadno, když si zadáte do vyhledávače videí How to make templates for hand piecing

U některých vzorů jsem zkušebně zveřejnila i šablony pro EPP (English Paper Piecing). Ale je to jiný způsob sešívání a na tento tyto předlohy ve velké většině zaměřené nejsou.

Obsahem návodu jsou předlohy pro šablony z nichž vzniknou bloky v uvedených velikostech

Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch

Náhled KLIK




Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch

Obrázek na vybarvení KLIK






Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch

Obrázek na vybarvení KLIK



Sablony 6 inch

Sablony 6 inch EPP

Sablony 9 inch

Sablony 9 inch EPP



Sablony 6 inch

Sablony 6 inch EPP (bohužel se mi nepodařilo udělat šablony bez švů, tak alespoň takto)

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch

Obrázek na vybarvení KLIK


Sablony 6 inch

Sablony 6 inch EPP

Sablony 9 inch

Sablony 9 inch EPP

Sablony 12 inch
Obrázek na vybarvení KLIK

Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch

Barevná varianta KLIK

Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch

Náhled KLIK
Sablony 6inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch

Barevná varianta KLIK
Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 4 inch EPP

Sablonny 6 inch EPP

Obrázek k vybarvení KLIK
Sablony 6 inch
Sablony 9 inch
Sablony 12 inch

Sablony 4 inch EPP
Sablony 6 inch EPP
Sablony 9 inch EPP
Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch



Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch

Obrázek k vybarvení KLIK






Sablony 4 inch

Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

 Sablony 12 inch






Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch






Sablony 4 inch

Sablony 6 inch

Sablony 9 inch
Sablony 6 inch

Sablony 9 ich

barevné rozložení KLIK


Sablony 9 inch










Sablony 6 inch

Sablony 9 inch









Sablona 6 ínch

Sablona 9 inhg








Sablony 6 inch

Sablony 9 inch

Sablony 12 inch






Sablony 6 inch
Sablny 9 inch
Sablony 12 inch
Sablony 4 inch

Sablony EPP 4 inch
Sablony EPP 6 inch
Sablony EPP 9 inch




Sablona 4 inch

Sablona 6 inch

Sablona 9 inch







Návrhy jak bloky sestavit:  

Tyto návrhy se nacházejí v placené verzi.


Bonusový odkaz👀  na šablony a podklady k vybarvení se nacházejí v placené verzi.



pátek

Ruční prošívání

 není jen jedna technika. Já neprošívám jen ručně, ale zabrousila jsem do klasiky i do modernějšího pojetí. I v prošívání mám nejraději když je up (kdo nečetl předchozí článek, tak tam up vysvětluji). Nicméně prošívání je disciplína, která nesmí otrávit, takže je dobré vědět, že třeba vyšívací nitě na tradiční styl vhodné nejsou.

Udělala jsem jeden obrázek a něco k němu napíšu. Tento článek vznikl na základě dotazu na Facebooku a já myslím, že se na to nedá odpovědět jednou větou, protože (viz první věta) není to jen jedna technika. Tím myslím nejen vzhled výrobku, ale i styl, jakým prošívám. Tedy jak držím jehlu, zda používám rám nebo bubínek, kolik stehů nabírám na jehlu při jednom kroku. Je rozdíl, zda budu prošívat tradičním způsobem, kdy mám více drobných stehů (až 12 stehů na palec) nebo big stitch - dlouhé stehy. Ty se používají na moderní přikrývky a různé typy prošívání. Budu tedy obecně říkat dlouhé stehy, protože názvy se liší podle oblasti a metody použití. 


Ruční quilting tradiční. Velmi drobné stehy, prošití připomíná strojové a často se používají šablony nebo echo, vzory typu pírka. Používají se nejčastěji bavlněné nebo duální (u nás známé pod názvem jádrové) nitě. Tyto nitě jsou vyrobené tak, aby byly k tomuto účelu vhodné a jsou velmi pevné. Jádro tvoří pevný polyester, vnější plášť je bavlněný. U nás se dají koupit bavlněné nitě značky Güttermann, vybírejte přímo určené pro ruční šití. Jádrové nitě vyrábí firma Coats pod názvem Dual Duty. Mně byly tyto nitě quilterkou prodány jako nitě na strojové quiltování, nicméně jsou to nitě na ruční prošívání a na strojové prošití si umím představit nějaké prošití dlouhými stehy, jinak bude deka prkenná. Amann vyrábí jádrové nitě Rasant (50 % polyester, 50 % bavlna) a tyto nitě se dají u nás koupit. Vlastní zkušenost s nitěmi Rasant nemám, ale složením jsou podobné nitím Dual Duty.
Zajímavost: Nitě Gütterman mají uvnitř plastové cívky skrýš na jehly. 
Tip: Krejčovský vosk je dobrá pomůcka při ručním prošívání. Bez ohledu na úpravu nití, protože i voskované nitě jsou na cívce zkroucené a protažením přes vosk se narovnají. 

Dlouhé stehy: Big stitch je výraz používaný v moderním quiltingu, ale v různých kulturách jsou dlouhé stehy používány pod různými názvy a odlišným stylem se výrobky zpracovávají.

Takhle. Ani délka stehů není žádné dogma. Prostě prošívejte tak, já Vám to vyhovuje. Spíše jsem chtěla  poukázat vhodnost některých nití na určitý typ prošívání. Na rozdíl od klasického prošívání je větší prostor na kreativitu v tom, čím lze prošívat. 

Nitě na sashiko jsou vyrobené z dlouhovláknité bavlny a jsou velmi kvalitní. I tyto nitě se vyrábějí různě silné a lze s nimi prošívat i třívrstvý quilt. Vyzkoušela jsem, je to pecka. Hlavně na riflovinu je to jiná liga. Koneckonců jsou na to určené. 
Vyšívací nitě jsou quiltery běžně používané právě na big stitch. Nitě typu perlovka se často používají na quiltování, ale je potřeba s nimi pracovat jinak než s nitěmi na sashiko. Zjednodušeno, nabírat hodně stehů na jehlu je obtížnější. Doporučuji navlékat kratší délku nitě a pokud je budete kupovat, tak kupte kvalitnější značku. Já používám nitě po babičce nebo darované. Používala jsem je i na sashiko proto, že je mám. Používám i vyšívací nitě, které se u nás vyrábějí pod názvem Norma. Opět, mám je a protože chci prioritně zpracovávat to, co mám, tak s nimi pracuji. Vyhovují mému stylu prošívání. Nitě typu perlovka se používají většinou s označením síly 8.
Riflové nitě jsou většinou polyesterové nebo zmiňované jádrové. Na big stitch jsou vhodnější silnější, označené 30, 35. Dají se také použít na ruční prošívání.
Dírkové hedvábí jsem zařadila proto, že může být zajímavou alternativou, pokud takový poklad doma někdo má. 
Další nitě... Doplňte si podle toho, co doma objevíte a čím vám půjde šít. "Takhle se to nedělá" neexistuje.

V tomto článku jsem se záměrně nezmínila názvy různých technik. Neřešila jsem ani jehly, náprstky a rámy. Chtěla jsem jen poukázat na rozmanitost ručního prošívání a z toho vyplývající nitě. Nepsala jsem také o dalších značkách nití, protože u nás na trhu běžně nejsou. 

Já osobně ráda kombinuji big stitch se strojovým prošíváním a svazováním. Po období volného quiltování je to pro mne zajímavější cesta pro moje quilty a vracím se k tomu, co jsem začala používat před lety.

Přeji krásné dny. jamala,

středa

Up

 Upcyklace je slovo, které mělo být prvně použito v roce 1994. Je už tedy dostatečně zažité, abych ho správně používala i já. Neumím si představit, co bych já recyklovala. Přesně vzato by to mohla být výroba nějakého domácího papíru. Pro většinu mých prací se spíše hodí výraz upcyklace. Což je zpracování něčeho nepotřebného, co by skončilo na skládce (zbytky a materiál pro jiné nevyužitelný) nebo up - povýšení oblečení nebo předmětů na něco, co bude ještě sloužit. Upcyklace může být i umělecký směr, ale to já nechám těm, kdo to umí a budu se věnovat praktickému zpracování. Za upcyklaci ani recyklaci nepovažuji situaci, kdy si koupím dovozovou látku a zůstane mi půl metru, který zpracuji. To už zase zavání greenwashingem, tedy nepravdivou informací, že moje práce je šetrná k přírodě.

Dnes tedy jedna háčkovaná upcyklace. Zpracovat se dá úplně všechno. Jakýkoli zbytek nebo příze nevhodná na svetry a podobné výrobky. Já jsem tentokrát dala podivnou lesklou přízi, kterou jsem dostala a taštička hned dostala zvláštní šmrnc. Více o tom, jak na to, píšu v článku KLIK. I lesklé tenké příze jsou super, protože vykouknou jen někdy a dají práci takový zajímavý vzhled.

A jestli si to pamatuji správně, tak knoflík je dárek od paní Marcelky. Poutka jsou ze vzorkovníků od jedné hodné paní, které stále dlužím zpracování její krajky. Klubíčka částečně dodala Dana S. a Renata Pudlice. Všem dámám děkuji, že můžu upcyklovat. 

6


Ještě jedny košíčky, které jsem marně na blogu hledala a jsou z roku 2018. Stále slouží. 


Dnes bych Vám chtěla ještě ukázat Sáriku je její tři psy. Tedy její parťáky, spolubydlící. Vždy jsme měli jen jednoho psa, nikdy se nepotkali. První pejsek byl od štěněte, další dva útulkáči. A přesto, že se manžel bál, že Sára dalšího psa neustojí, tak to zvládli oba skvěle. Sárinka má asi 16 roků. Přesně to nevím, protože k nám přišla.
S Kikinkou žila Sára asi rok a půl. Kikinka už byla v tu dobu slepá a na Sářino skákání z křesla na její záda neměla moc náladu. Ale spávaly spolu v pelíšku. 

Pak přišla Vendulka. Uragán se prohnal naším bytem. Bitky, které probíhaly na obýváku byly přátelské a zase spolu odpočívaly.


Dnes by si hrál Jimmy, ale Sárinka už je dáma v letech. Ale když má náladu, tak spolu všichni odpočíváme. Sára odchod Vendulky nesla špatně a teď se zdá být spokojená. 

A protože Jimmy nezná moc přírodu. tak mu ji ukazujeme. Boršovská naučná stezka.

Barevná inspirace. nebo inspirace od přírody jak vytvořit z listu kočku?:
No a dnešní procházka:
Ha a co je tohle? To skončíme takto pesimisticky? Pramen potoka. Člověče, který jsi tam tohle naházel, ty nepotřebuješ vodu k životu? Je to tentýž potok, kde byla před nedávnem klouzačka a barely od kojenecké vody. To už někdo částečně odklidil. Ale jen velmi nahrubo.
Přeji, ať na procházkách v přírodě tohle nemusíte vídat. Ať vidíte jen krásnou přírodu, protože na úkor dálnic a průmyslových areálů nám ubývá obrovský kus přírody a zeleně. 

Abych neskočila tak pesimisticky. PŘILETĚLI REHKOVÉ A UŽ SE ZABYDLUJÍ!!
jamala

P.S. Ještě přidávám úžasné motivační video. KLIK SEM.