Minulý týden jsem měla možnost zkusit quiltování na několika průmyslových strojích. Sehnat patku není až takový problém, dá se použít i patka z quitlovačky, která má stejné patky jako průmyslové stroje.
Setkala jsem s námitkami, že na šlapacím stroji si můžu rychlost regulovat. Moc jsem tomu nerozuměla, protože rychlost se dá regulovat samozřejmě i na elektrických strojích a to sešlápnutím pedálu. Elektronické stroje jsou trochu jiná kategorie, protože u nich existuje většinou nějaká forma regulace rychlosti přímo ve stroji. Nejsem na to zvyklá a přiznám se, že to vůbec nepoužívám a rychlost určuji opět jen pedálem. Nešiju ani "na knoflík", jen občas jsem tuto funkci použila při vyšívacích stezích.
Rychlost domácích strojů je zhruba 800 - 1000 stehů za minutu, quiltovačky 1500 - 1600 stehů. Průmyslové stroje ještě jednou tolik a rychloběžné jako moje Minerva dokáže šít rychlostí 6000 stehů za minutu. Musím se přiznat, že jsem nikdy nesešlápla tento stroj na plnou rychlost, ani bych to neukočírovala. Ale s citlivým našlápnutím pedálu jde quiltovat i na takové mašině. Takto to dopadlo (neměla jsem zakryté zoubky ani podložku, bylo to jen provizorní zkoušení).
A tady už zase moje klasika. Potřebovala jsem rozjet Anku, na které jsem nequiltovala od podzimu. Tak tady je ukázka na šlapací Ladě 77
Toto moje quiltování byla jen rozvička a inspirovala jsem se obrázky zentangle. Do ničeho se mi moc nechtělo a tak jsem vytáhla pastelky a z obrázku jsem si udělala omalovánky. Patelky Inktens jsou vodou roztíratelné, a použitím vody se zafixují a dají se proto používat i na textil. Možností je několik, budu se jim věnovat v některém dalším článku. Tady jsem zvolila jen jednoduché čmárání přímo pastelkou na látku a roztírala vodou.
Konečně jsem olemovala, ale bohužel nevyfotila růže. Ale pomocnici Sáru a moje sněhové batiky v pozadí jsem stihla vyfotit.
Musím se ještě pochlubit, konečně budu mít dost velké šuplíky na nitě. Sice skříňka potřebuje zásah, ale bude to velká krása.
Přeji krásné jaro. Jana