šití, patchwork, quilting, šlapací šicí stroje, vyšívání, háčkování, pletení, upcyklace. přírodní barvení... To vše za dohledu mých čtyřnohých parťáků, kteří jsou součástí mého života a patří do něj.
Během šití koček jsem ušila jednu dětskou deku. Bloky jsem si opět vybrala v aplikaci Quilt Cat. Použila jsem barevné látky, které jsem koupila na šití Dek z lásky, ale látky by obrázky moc potlačily a volaly po samostatném projektu. Deka je dárek pro kamarádku a v období módní šedé je asi trochu odvážný počin. Nicméně já si myslím, že děti mají být obklopené barvami a že je to dobré pro jejich zrak. Odvaha je jedna věc a seskládaná barevná divočina věc druhá. Zdálo se mi to opravdu hodně barevné, tak jsem nakonec přidala šedé dělení. Oříšek byl výběr prošívání. Celoplošné meandry s kolečky a hvězdičkami, nebo ve švu a zaoblit zapadající dílek jako by to bylo klasické puzzle. Nakonec jsem zvolila celoploch rovnými čarami. Není to nijak pravidelné, jak mi to přišlo pod jehlu. Je to alternativa pro ty, kdo neumí quiltovat. Jde vymyslet spousta druhů prošití i s kráčející patkou, jen je potřeba zapomenout na švy a být odvážnější. Na mne prošití ve švu často působí jako nedodělaná deka a přitom by stačilo doplnit pár ručními stehy nebo ještě jedním švem vedle švu.
Velikost bloku 24 cm. Výplň hlazený vatelín 120 g a zadní strana flanel.
Návrh deky v programu:
Neboj, já ti ty čtverečky pohlídám.
Lovím ve fotkách, co tady mám ještě a co jsem neukázala.
Kousek lesa.
Ramínko.
U videa s kočkami jsem odšívala druhý trojúhelník a tak jsem je trochu zarovávala.
A neukázala jsem bundu, kterou jsem šila kdysi před mnoha lety, kdy jsem o patchworku nic nevěděla.
Oblékám se nikoli z druhé, ale z třetí ruky. Vysvětlím. Kamarádka nakoupí v second handu a další spotřebitel jsem já. Takže z třetí ruky. Nedávno jsem dostala několik tašek oblečení, které jsem v několika fázích třídila. Jednak ho bylo hodně a jednak jsem za měsíc na to měla jiný pohled. Pro kamarádku jsem vytvořila vzpomínkovou deku z oblečení, které já nevyužiji. Musela jsem přidat nějaké košile ze zásobárny, ale část kočiček je z darovaných halenek a riflové části jsou z letních overalů a košile. Zadní strana flanel a výplň termolín 80. Zvláštní význam má srdíčko, které jsem tam všila. Je z látky, ke které máme obě vzpomínky a propojuje nás nejen našimi dětmi, ale i našimi maminkami.
Návrh vznikl v programu QuiltCat a deka měla několik variant, až se ustálila jen na kočkách a srdíčku. Vrátila tak do hry riflovinu, kterou jsem se v konečné fázi rozhodla ozdobit svazováním a našitými knoflíky z košil použitých na dece. TADY návod jak na to a přidala jsem do článku i nové video. Kočičky jsem prošila ručně perlovkami nepravidelně jak to přišlo. Na svazování jsem použila bavlnky mouline.
TIP 1: Riflovina se hodně třepí, chce to větší přídavky na švy. Já jsem udělala větší, ale nebyla jsem si nakonec jistá a tak jsem deku prošila i ve švech kolem sashingu.
TIP 2: Deky ze starších látek je dobré neprošívat příliš hustě, případně jednoduchým stylem svazování nebo velkých stehů. Taková deka se dá lépe opravit.
TIP 3: K dece obdarovanému přidejte malý balíček, do kterého dáte kousek bavlny a alespoň některé látky na případnou opravu.
Spolumajitelky nové deky:
Sára pilně pomáhala
Video jak jsem šila blok. Pokud se Vám video nezobrazuje tak je TADY.
Edit: rozměry kočičího bloku jsou u videa. Sashing byl 2,5 inch. Rozměry celé deky nevím. Od dokončení k předání to bylo velmi rychlé.
Přidávám i návrhy, jak deka vznikala. Nejdříve jsem skládala dva typy bloků, k některým jsem přidala sashing a nakonec jsem srdíčka minimalizovala na jedno. Blok s kočkou je blok obecný, výsledné rozměry jsem několikrát měnila, je to tedy autorský návrh.
Hanka neobléká jen mne, ale z kalhot jsem ušila obleček i pro Vendulu.
Dnes to budou jen takové útržky. Když jsem se probírala fotkami, tak jsem zjistila, že tady nebylo třeba moje barvení. Napadl sníh, tak letos barvím i pomocí sněhu, ale to ukážu všechno po sezóně. Jen jsem si říkala, že tuto možnost připomenu a kdo neví o co jde, tak koukněte na štítky sněhová batika, případně rovnou NÁVOD jak barvit pomocí sněhu. Já nebarvím reaktivními barvami, ale barvila jsem obyčejnými barvami, které jsou v dostání v drogerii. Já mám ale nějaké zásoby, protože jsem dostala nějaké barvy, tak se je opět snažím zpracovat.
Nezapomínám ani na přírodní barvení a musím říct, že mi dělá mnohem větší radost. Dostala jsem bílou halenku a já si s bílou moc nerozumím, tak jsem ji obarvila listy opadanými z maminčiny mandarinky. Barva je světlá, ale krásná, což fotka neukáže.
I letos jsem barvila vánočním stromečkem. Také jsem nedávno dostala dotaz na barvení kurkumou a kávou. Nikdy jsem těmito surovinami nebarvila, protože kurkuma prý není stálá. Měla jsem doma nějaké koření, co jsem dostala a starou kávu, tak jsem vyzkoušela. Žlutá barva je velmi sytá, tak jsem zvědavá, jak vydrží. Zleva šedá a béžové odstíny vánočního stromečku, žlutá je kurkuma a tmavší béžová je barvená kávou. Šedá je nepopsatelně krásná, nemá zelený odstín.
V předchozích článcích jsem zveřejnila pozvánku k šití s Jitkou Chumchalovou, tak takto vypadá moje variabilní mystery deka. Část první a část druhá.
Nová posila našeho šicího týmu zaujala více Sáru než Vendulku. Stroj jsem chtěla na náhradní díly, ale je novější než moje Viktorka a má poměrně slavnou historii. Už bydlí v dílně.
Na podzim jsem sbírala žaludy na barvení a některé začaly klíčit, tak jsem neodolala. Zasadím na zahradě a doufám, že je ochráním lépe než kaštan a škumpy, které mi zlikvidovalo naše stádo.
Quiltování volným pohybem na průmyslovém stroji je/není možné. Názory jsou různé. Já říkám, že je možné a uvedu i příklady. Tento článek je pokračováním článku o quiltování na PRŮMYSLOVÝCH STROJÍCH - TADY.
Dám pár příkladů kdo na průmyslovém stroji quiltuje. Na průmyslovém stroji quiltuje naříklad
Populární jsou průmyslové stroje v Brazílii a Rusku a tam jsem viděla i nabídky stolů se stroji pro quiltování z boční strany stroje, dokonce i patku (používá Silviana Vituriano). A většina quilterek z mých odkazů na takto zkompletovaných strojích quiltuje.
Já jsem quiltovala na více průmyslových strojích. Většinou starších, ale měla jsem možnost vyzkoušet i stroj nový.
Patka, která se oficiálně prodává na quiltování - pikování vypadá podobně jako zipová. Já ji nemám, tak přídávám jen odkaz. Je to TATO PATKA
Všechny následující patky patky mám osobně odzkoušené na několika průmyslových strojích, včetně průmyslového stroje Bernina s entlem.
Z největší pravděpodobností na všechny stroje, tedy i nové s osvětlením bude vhodná patka s vyměnitelnými díly, která se prodává ke stroji Janome 1600 (HD9). Pozor, vypadá téměř identicky jako patka pro domácí stroje (například Janome 8200), ale má jiné označení. Výška uchycení patky, obě jsou patky s uchycením 1 inch, sedí, ale nesedí vzdálenost jehly od patkové tyče. Pokud si budete patku na průmyslový stroj pořizovat, tak hned kupte i nádstavec na quiltování s pravítky, který není v základní sestavě. Že je určená pro stroj Janome 1600 poznáte bezpečně podle toho, že se prodává se zvýšenou stehovou destičkou (ta ale nebude pravděpodobně vhodná pro průmyslový stroj).
Teď už takové ty patky pro kutily. Patky, které na svém stroji používám já jsou "skákací" a ty jsou ze stroje JUKI řady TL, nebo dnes 2010 mini. Ale ty už není možné použít na jakýkoli stroj. Roli tam hraje síla patkové tyče, je nutné stroj opatřit šroubem, o který se bude patka opírat aby vykonávala pohyb nahoru a někdy jsou nutné drobné úpravy.
Ještě jednou patky pro stroj Janome 1600 s různými nádstavci, ta úplně vlevo nemá vyměnitelné díly a je vyšší, takže není záruka, že pod stroj s osvětlením se vleze. Jsou to patky odpružené, nejsou "skákací".
Další patky vhodné pro průmyslový stroj. Jsou to patky například patky vhodné pro stroj Brother 1500. Opět pozor, musí mít výšku uchycení 1" a další problém může být drátek, který potřebuje také úpravu. Není to výčet všech patek, které vlastním a které jsou vhodné. Ještě jsem vynechala látací patky ze starších strojů (například Jugoslávská Višňja Bagat, staré Luczniky). Nevýhodou látacích patek je, že část s pérkem zachytává o top, mají však pěknější vázání stehů než patka statická. Případně pravítkovou statickou patku pro Juki. Ta však není odpružená jako patka na Janome a neudělá tak dobrou službu, stehy nevážou příliš dobře.
A pro zajímavost přidám odkaz na jeden průmyslový stroj, který je už jako quiltovací vyráběn a je to JUKI J-150QVP. Stroj má i delší rameno, než stroje na lehké šití, jen patka je stále statická a taková je na quilty z malých kousků látky nevhodná.
Ještě video, jak na průmyslovém stroji quiltuji. Pokud video nevidíte, tak KLIK TADY:
A na závěr si neodpustím svůj stroj. I toto je průmyslový stroj. U nás je zvykem říkat spíše krejčovský, ale angličtina tento termín nepoužívá.
Patka je stejná jako u průmyslového stroje. Stroj by se dal zařadit do kategorie strojů pro lehlé a střední materiály. Krásně se na něm šije a výhodou je kolenní páka, bez které já se neobejdu.