čtvrtek

Na lodičce

Nesjíždím žádnou řeku, ani jsem se nevydala na moře. Moje lodička je úplně jiná. Je to stroj s lodičkovým člunkem. Moc ho u mne vidět není většinou je složený provětrala jsme ho jen dvakrát. Asi proto, že nemám kompletní navíjení a mám jen jednu tyčinku do člunku. Ale protože existují skvělé ženské, tak mám další na cestě ke mně. Jsem zvyklá pracovat spíš na těžších krejčovských strojích. Když jsem si vytáhla toto šití, tak to byl ještě větší relax než u většiny šlapacích strojů. Lodičkový člunek krásně klape a stroj se skvěle ovládá, co se šlapání týká. A tak nejsem přes svátky v dílně, ale šijeme si spolu v ložnici.

Video se trošku třepe, jednou rukou jsem natáčela. 
 A M. ten u toho zase opravuje. Toto je jeho koutek v ložnici. Já vím, měla by být asi na chalupě trošku jiná, možná víc romantická. U nás je plná strojů.
Vánoční pohodu jsem si nenechala vzít ani z zdobení stromečku. Máme letos krásný, velký a jako každoročně borovičku, které sluší i větší ozdoby. Tyto mne naučila Annabell. Zdobila jsem vlastně celý den, ale vůbec mi to nevadilo.

  Na zahradě jsme měli náletovou břízu, která musela pryč, aby nám nespadla na střechu. Schovala jsem si polínka a letos jsem si z ní konečně udělala anděly. 
 A po čtyřech letech jsem dokončila jeden takový malý quilt. Odkazy na návod přidám, až ho představím celý. Už mám prošito jen ještě musím olemovat. Na příští vánoce jako když najdu.
Pohodové dny přeji. jamala

sobota

Předvánoční

V předvánočním čase dělám do poslední chvíle drobné dárky pro kolegyně a své blízké.
Autorkami vzorků na taštičkách jsou Christina Cameli a Leah Day.
Jako vždy jsem quiltovala a šila na šlapacích strojích Mundlos a Lada. Quiltovala jsem převážně melírovanými nitěmi, ale i jednobarevnými. Pro quiltované mini tašky jsem se rozhodla poté, co jsem dostala první vánoční dárek a to látací patku, která sedla na můj Mundlos. Tak jsem si ji minulý víkend opravdu užila. Základ na taštičky má velikost 22 x 28 cm.






Tady zmiňovaná patka
Dokonečila jsem i baňkový běhoun pro maminku, ale nenafotila, tak alespoň dvě fotky z dokončování.

A protože se mi doma stýskalo po quiltování a při úklidu jsem objevila quiltovací patku na Lučnik, tak jsem ji dala na svoji průmyslovou Minervu, sdélku stehu dala na 0 a zoubky podavače jsem zakryla quiltovací podložkou a trošku jsem si quiltla. Mína je průmyslový stroj s třífázovým motorem a umí šít rychlostí až 5 000 stehů za minutu. Na quiltování je opravdu potřeba hodně opatrně sešlapovat pedál stroje.

A protože vánoční svátky už klepou na dveře, tak se i u nás trošku uklízelo.

V mezičase jsem ještě zase quiltovala, aspoň malinko, aby moje nová patka nezahálela a já si ji dostatečně užila. 
Přeji všem krásné prožití vánočních svátků, klid, pohodu a lásku. Pady jamala

středa

Melírky, rifle a ostatní quiltování

Já si myslím, že quiltování, stejně jako šití, vyžaduje citlivou regulaci rychlosti. A to nejen knoflíky nebo tlačítky na stroji. I na elektrickém stroji jde jen pomocí pedálu ovládat přesně rychlost stroje. Quiltovala jsem i na rychloběžném průmyslovém stroji a to bez regulace rychlosti pomocí elektroniky, jen s obyčejným spojkovým motorem. Přesné vzory je dobré šít pomaleji, naopak rozmáchlé větší rychlostí. A větší rychlost by slušela i tomuto vzoru.
Autorkou vzoru je Jodi Robinson a návod je TADY. Jodi sice quiltuje na rámu, ale to vůbec nevadí. Budoucí taška je recyklace riflí. Šila i quiltovala jsem na šlapacím stroji a použila jsem nejvíce barevné melírované nitě, jaké jsem doma měla. Spotřebovala jsem celou špulku duálních nití. Riflovinu jsem sešila, podložila termolínem 80 a samozřejmě plátnem. Nejdříve jsme prošila modrou nití přesně ve švech. Švy jsem s ohledem k silné riflovině rozžehlovala. I tak to byla docela dřina ušlapat takový vzor a ještě v riflovině, která byla dvojitě.

Nemám žádné šablony. Ke značení jsem použila bílou pastelku a vhodnou krabičku a cívku nití.



 Došila jsem i jednu kabelku. Většinu polotovarů jsem rozdala na výstavě, ale toto jsem si došila sama.
 Mezi pečením jsem ještě quiltovala běhoun pro maminku. Inspirovala jsem se návodem u Lori Kennedy  Při pečení sušenek jsem si ale vymyslela výplň podle vzoru na sušenkách. Vykrajovátka na sušenky od Dvou medvídků.
 V pondělí jsem stihla poslat první vánoční dárek a to pejskovo-Minecraftovou deku pro Mika. Přibalila jsem i batůžek s motivem Minecraftu, který jsem kdysi ušila.
Krásný advent přeji. jamala

úterý

...a začala jsem zase quiltovat.

Pokud čas dovolí. V létě se mi nechtělo sedět v dílně a šila jsem venku, podzim byl ve znamení tisku listů a s výstavou v Brně jsem zjistila,  že mi quiltování vlastně chybí. Motivovala jsem se ještě nákupem melírovaných nití a vyzkoušela je.
Vzor jsem našla na YouTube kanálu Angely Walters. Základ by byl. Ustřihla jsem si riflovinu, vybrala nitě, ale potřebovala jsem něco víc netradičního než jen prošitou riflovinu. Tak jsem provedla ještě jednu změnu a přidala do vrstvy ještě jednu látku v barvě nití. Je to vlastně metoda reverzní aplikace, i když v mém případě jsem vystříhávala jen kolečka. Mám ještě jedny hodně barevné nitě, tak další bude barevnější a kolečka bych chtěla vybarvovat pastelkami.
Návod opět Angela Walters nebo video Man Sewing.
Šila a quiltovala jsem na šlapacím stroji Mundlos Original Victoria.

Tady se zastavím u patky. Není opravdu nutné, aby patka byla otevřená. Já ji používám docela zřídka. Na malém šlapáku jinou možnost vlastně nemám nebo quiltuju s látací patkou. Na na tomto větším, kdy používám patky z quiltovačky si mohu vybrat z několika nádstavců, ale patka je statická a nastavuje se její výška nad materiálem vždy podle síly quiltovaného sendviče.
Pokud quiltuju patchwork, tedy něco co je sešívané a top má pak různou tloušťku vrstev, tak používám patku "skákací" a uzavřenou. Každý si najde, co mu vyhovuje. Já střídám stroje i patky, nepoužívám striktně otevřenou, uzavřenou, plovoucí nebo skákací.
Další rady najdete na mé stránce o VOLNÉM QUILTOVÁNÍ.
 Takto to vypadalo před prostříháním, určitě udělám ještě jednu bez aplikací.

A ještě jedna menší z vyquiltovaných zásob. Velikost obdélníku před sešitím 21 x 28 cm. Omlouvám se za trošku mázlé foto, nestihla jsem přefotit a už je předaná.
 Quiltovala jsem i na rámu. Dělám další deku z lásky, jenže se mi nedaří. Rozbila se mi aretace na zadní trubce a nezbylo než z poloviny prošitou deku nějak našpendlit, sundat z rámu a rám opravit. Ale už mám hotovo a zbývá lemování.


 Bordura je z různě širokých proužků a takto vypadá prošitá z rubu. Opět inspirace Angelou Walters, tentokrát z knihy Shape by Shape.
 Advent si se Sárou opravdu užíváme:

Vatelín si oblíbila i Vendula. Na jeho využití má jiný názor než Sára a já:
Poklidný advent přeji. jamala

pátek

90°

Už delší dobu jsem chtěla vyzkoušet quilting na stroji tak, jak na něj dívám na rámu.
Dnes tedy zkouška trošku jiného pohledu na stroj při quiltování. 
Zkoušela jsem na stroji Janome 1600 PQC a postavila jsem ho na stůl o 90° otočený. Stroj má vzdálenost jehly od těla stoje je 23 cm. To je o 5 cm víc než u malých strojů, ale zase dnes máme stroje s ramenem delším. Nějakých 27 cm už je prostor, kdy se deka vleze už krásně.
Nemám speciální stolek (zatím). Stroj jsem jednou stranou dala k vyššímu stolu a z druhé strany jsem dala přídavný stolek. Použila jsem quiltovací podložku a plochu tak sjednotila. 
Stolek, který umožňuje takto quiltovat by měl vypadat nějak TAKTO. Toto je stolek na quiltovačku JUKI, která je v poslední době u nás hodně rozšířená. Přídavný stolek není těžké vyrobit, nemusí být ani průhledný. Jen je dobré pamatovat, že základní stůl musí být snížený, aby stroj nebyl zbytečně vysoko. Obzvlášť u quiltování je to hodně důležité. Pár ukázek třeba TADY. Párkrát jsem viděla šicí kouty, kde byl stroj postavený na desce, kterou nesl podstavec starého šicího stroje. Jsem vysoká, ale i na mne by byl takto postavený stroj nepřirozeně vysoko. Můj stůl je tedy nejen nízký, ale ještě je hlubší - 82 cm. 
Zkusila jsem pod stroj dát deku, ale i quiltovat. Moje poznatky:
Výhodou takto postaveného stroje je velký prostor na levou i pravou stranu. Poměrně rychle a plynule jsem mohla šít velké vzory. Patka, kterou jsem použila, zabírá prostor vpravo od jehly a při quiltování z boční strany mi tedy nijak nepřekáží. Deka se krásně vleze pod stroj. V tomto ohledu je to luxus.
Nevýhodou je trošku horší možnost vidět za patku stroje. Výhledu brání boční kryt světla a musím se u stroje tedy trochu víc hrbit. A bylo by jistě potřeba si na tento způsob quitlování zvyknout. Dokonce si myslím, že u JUKI, by mohlo být na patku lépe vidět, má víc zkosený boční kryt .
Já zatím dál budu prošívat deky na šlapacím stroji, ale tuto možnost zatím vůbec nezavrhuji. Větší nebo celoplošné vzory na deku se takto dělají určitě lépe.

Návod Jak na volné quiltování NAJDETE TADY.

Pokud jste vyzkoušeli, nebo se chystáte vyzkoušet, budu ráda, když mi napíšete svoje zkušenosti a svůj pohled na tuto možnost.
EDIT: Otevřená patka pro toto quiltování pro JUKI (je možné použít i na quiltovačku Janome) TADY. Na Ebay koupíte nyní i uzavřenou patku. Pokud jste majitelky quiltovačky Janome a chybí Vám "skákací" patka,  tak je možnost dokoupit patku JUKI i na Janome.
EDIT II Jak můžete předělat průmyslový stroj na quiltovačku z boční polohy najdete TADY. URČITĚ SE PODÍVEJTE NA TUTO SKVĚLOU QUILTERKU
Krásný advent přeji. jamala

středa

Zase doma

a s velkým elánem do další práce.
Výstava v Brně byla malá, ale krásná a velmi osobní. Moc děkuji všem pořadatelkám za úžasný zážitek. Fotky najdete TADY , nebo v příspěvku na blogu Renaty TADY
Jedna fotka z mého zákoutí, kde jsem strávila příjemné dva dny quiltování. Moje Sněhulka byla ve skvělé společnosti Renatiny čtverečkové deky, kterou jsem prošívala a deky Jany Polgariany, úplně vlevo.


Quiltovala jsem jen tak, ale taky taštičky a jednoho anděla. Majitelka si ho ještě dotvoří, neměly jsme zlaté nitě. Bílá na bílou a ještě bez pořádného světla a za dohledu návštěvníků výstavy, no pořádnou trému jsem měla. Quiltovala jsem na šlapacím stroji Lada 77.

Páteční večer jsem svoje malé stroje vyměnila za pořádné sedlářské stroje. Renata mě vzala do Sedlářství Spurný.  Velký zážitek, na dlouhou dobu.

Když jsem se vrátila domů a všechno bylo zase na svém místě,
tak jsem vytáhla trochu rezivění.

 A vyzkoušela kumo shibori na malé rezavé trubce. Vařila jsem zase na páře asi hodinu a do druhého dne nechala vychladnout. Rezivění jsem popsala TADY.
Abych z toho quiltování zase nevypadla jak v létě, tak jsem si raději objednala nitě u Moniky Kolejové. 
Pokud se bojíte melírovaných nití, protože s nimi nemáte zkušenosti, tak tato značka je úžasná v tom, že nemá ostré přechody barev. Je také samozřejmě potřeba vybrat vzor, který melírkám sluší. Já osobně si myslím, že na vzor peří nejsou vhodné, ale jsou projekty, které by bez melírovaných nití byly nějaké ochuzené.
Jen na ukázku něco z mých dřívějších prací s melírovanými nitěmi. Takto vypadá taštička z modrozelených nití:
Bez melírovaných nití by se určitě neobešly ani Mrazivé květy, které jsem měla také v Brně na výstavě a návštěvníky upoutaly. Použila jsem hned dva druhy melírek:
Ještě poslední kousek, který se mnou putoval na výstavu a šila jsem den před výstavou a byla to nákupka s liškou, kterou jsem vyšívala také na šlapací Ladě a sešívala na Bernině 117-k. Stroj je také šlapací a já se těším, že letos v zimě na ni budu mít víc času.
Přeji krásný nastávající advent. A snad dojde na něco vánočního i u mne. A možná si taky udělám svého anděla. Andělů není nikdy dost. jamala