šití, patchwork, quilting, šlapací šicí stroje, vyšívání, háčkování, pletení, upcyklace. přírodní barvení... To vše za dohledu mých čtyřnohých parťáků, kteří jsou součástí mého života a patří do něj.
Navážu na seriál o Vlnkování a na první Týden o quiltování. Tentokrát volným pohybem, takže to bude trochu jiné. Jiné je to i v tom, že kombinace vzorů jsou obecně známé a vybírala jsem je tak, aby se procvičily některé typy vzorů. Projekt je časově omezený a bude k dispozici do 28. února.
Já jsem díky vzpomínkám v Google fotkách a na Facebooku zjistila, že vlnky jsou používala mnohem častěji než jsem myslela a tak přidávám dvě fotky vlnek volným pohybem pod strojem.
Vlnky, den první
Vlnky, den druhý
Vlnky, den třetí
Vlnky, den čtvrtý
Vlnky, den pátý
Dnes procvičení odhadu vzdálenosti a zastavování, vracení po stejné lince. Mezi vlnkami mohou být různé tvary. Spirála, kolečko, různé tvary smyček, trojúhelníky, čtverečky, kulatý obdélníky.... na co si vzpomenete.
Vlnky, den šestý
Vlnky, den sedmý
Dostali jsme se od velmi jednoduchéhi šití vlnkami, přes nácvik různých směrů šití až po složitější orientaci v daném prostoru. Připomenu svoje starší projekty a pokud nějaký samy vytvoříte, tak mi pošlete do mailu, budu ráda za každou odezvu.
Vzpomínám si na první šití na Bernině Auroře před mnoha lety. Před ní jsem měla Pfaff nebo Husquarnu. Ale také jsem byla zvyklá na průmyslovou Minervu. Když jsem sedla k Bernině byl můj dojem stejný jako kdybych sedla za průmyslový stroj. Vysoké patky, které pevně sedí. Na nízké uchycení jsem si nikdy nezvykla, stejně jako na horizontální chapače. Silný stroj, který není choulostivý na nitě, to je další přednost Berniny. No a ta největší, kterou jsem ocenila je quiltování. A nemyslím jen BSR patku, která hlídá délku stehu. Ale i obyčejné patky mají jednu velkou přednost, která u žádné jiné značky není. Jejich pohyb nahoru dolů je plynulý, patka nepadá silou na stehovou destičku. V poslední době Bernina rozšířila nabídku o patky, které se dají výškově nastavit. Spojí se tak výhoda patek statických a "skákajících". Patky se tak ještě lépe přizpůsobí výšce materiálu. V nabídce je patka pravítková, otevřená a s talířkem. A pak samozřejmě standardní patky různých profilů ve velkém výběru. Tím chci říct, že pokud je nějaký stroj výborný na quiltování a kdo chce mít zážitek i u domácího stroje podobný jako na strojích typu longarm, pak je volbou Bernina. Proč o tom vlastně píšu? Protože občas odpovídám v diskuzích na otázku, jaký stroj je dobrý na patchwork a quiltování. Proto tedy článek, na který můžu odkázat. Také proto, že díky jedné recenzi mi leží takový článek v hlavě.
Ještě něco k longarmu. Je to rok, kdy jsem si řekla, že už neušlapu všechny deky a musím si pořídit něco na quiltování na stole s trochu delším ramenem než má moje Aurora. Zjišťovala jsem si různé možnosti longarm strojů na stole i na rámu. Chvilku jsem uvažovala o domácí Bernině v nějaké vyšší verzi. Zkoušela jsem průmyslový stroj, stále mi vadila jedna zásadní věc a tou byla skákající pravítková patka, která nejde nahradit a má ji právě jen Bernina. Jsem moc náročná? Možná. Ale někdy se v životě přihodí něco, kdy si řeknete: Teď nebo nikdy. Domácí Bernina by byla dobrá volba, ale já jsem nepotřebovala ozdobné stehy a vybírala longarm. Rozhodovala jsem se mezi různými značkami a Berninou řady Q. No samozřejmě, někdy moje ekologická mysl vztyčí prst, jestli to nebylo zbytečné. Nicméně na stroji dělám všechno rovné šití s pravítky i free motion, našívám lemy na deky. Ten velký prostor mi umožní opravdu pohodlné quiltování. Troufám si říct, že udělám více věcí a pohodlněji než na rámech, které jsou z nás v současné době nabízeny. Funkční větší stroj zabudovaný ve stole je pro mne je mnohem lepší řešení než rám, na který si musím stejně udělat sendvič na zemi nebo na stole. Je-li takový rám v sestavě s domácím strojem, tak je časté přepínání deky na rámu nekonečnou činností. Pro běžné domácí šití je longarm na stole varianta, která nezabere příliš místa a deky je možné luxusně prošívat. Longarm Bernina lze zakoupit se skládacím stolem a později našetřit na rám. Na trhu už jsou rámy studiové (v době, kdy jsem kupovala Borbálu ještě nebyly), které jsou levnější (a také menší a nezabírají tolik prostoru) a jsou pro stroje Q16 a Q20. Tato variabilita je také důležitá, ne každý longarm může ze stolu na rám. A díky novým rámům může na rám i Q16. Najdou se ale i takoví, kdo naopak přešli z rámu na stůl. Je to velmi individuální a záleží to na povaze toho, co vytváříme.
Při šití s pravítky a při quiltování velkých tvarů využívám i laserové hlídání délky stehu, které je spolehlivé. A že stroj zvládne krásně i stehy přes knižní lístek a mezizubní kartáček, tak o tom už jsem se také přesvědčila 😆. Spojení malého silného stroje a velkého prošívacího je pro mne ideální kombinace.
Kam na Berninu. Určitě k prodejci který se na prodej strojů Bernina specializuje. Zaučí vás a odejdete se strojem, který bude dlouho sloužit. Já na Slovensko. PatchworkParty.skje prodejcem všech strojů Bernina, včetně longarmu. Já mám do Bratislavy blíž než do Prahy a vždy se dovím něco zajímavého, pro mne nového. Důležitý je pro mne přístup, servis a možnosti strojů Bernina. Kdo by se bál eura, tak vůbec nemusí, ani placení v korunách není problém. A jestli jsou to stroje drahé, tak to je otázka. Kvalita x cena je srovnatelná s jinými stroji a u logarmu je to stejné. Nabízené longarmy s kvalitním rámem jsou na úrovni ceny Berniny.
Výškově nastavitelné patky. Jsou použitelné jak na domácí stroj, tak na longarm. Můžu s malým strojem cestovat a stejné patky využiju i na lognarmu.
Moje šlapací Bernina 117k
Přidávám nějaká videa. Větší vzory volně z ruky, prošívání z kruhy (vylepšovala jsem starší deku), prošívání s pravítky a našívání lemu.
Našívání lemu na deku. Bernina Q20
EDIT: Parta mých strojů Bernina se mezi tímto článkem a současností rozrostla o dalšího člena.
Představuji Vám Išvána. Přečíst si o něm můžete ZDE.
Děkuji všem za ohlasy na quiltovací týden. Speciálně děkuji těm, kdo jste přispěli na zvířátka, jelikož návody u mne jsou zcela zdarma. V útulcích jsou často zvířátka, která potřebují drahou veterinární péči. Obě moje holky jsou nemocné a je to velká finanční zátěž, takže něco o tom vím.
Doufám, že nepolevíte a budete trénovat a třeba si prošijete brzy i deku. Na užitkové deky není potřeba překombinované prošívání, ale spíš nenáročné vzory. Jako třeba ten, který jsem použila já. Mám ho i ve vzorníkové dece.
Deku jsem šila z hvězdičkových látek, které jsem doma našla. Nějaké zbytky jsem dostala, ostatní byly zbytky z mých projektů. Je to deka pro Klubko a domluvily jsme se, že ji dostane Toníček a tak je na ní vyšito i jméno. Podobnou deku jsem šila z batik, ale tentokrát jsem měla omezenou barevnost, množství vzorů a také množství materiálu. Vyšla deka asi 130 x 170 cm, celá hvězdičková. Čtverce jsou po sešití ve velikosti 10, 20 a 30 cm. Zadní strana flanel, výplň hlazený vatelín 80. Když už jsem měla tu možnost, tak je to opravdu ta poslední deka, kterou jsem prošívala na Chrudoškovi.
Omluva. Omlouvám se, že jsem Vás s rámem trochu zavedla. Ale já rám budu mít dál, i když budu určitě prošívat i pod strojem. Koupila jsem, už před vánocemi, rám jiný. Je to rám dokonce z třetí ruky a je malinko lepší a protože nabídka přišla, tak jsme se rozhodla ji využít. Ano, věci mají svůj čas. Někdy přijdou i když se tomu bráníme (už loni jsem velmi uvažovala o prošívání na zakázku). Takže pilně pracujeme na sestavení, vyztužení a vylepšení, abych mohla prošívání nabídnout i prošívání Vašich dek pro ty, kdo zatím sami prošívat nechtějí nebo nemohou. Nebo třeba zatím čekají na svůj čas naučit se deky prošívat.
Přeji krásné dny. Jana
Abych nezapomněla. Vendulka i Sára moc děkují za slovní podporu, které se jim dostalo. Speciální poděkování patří paní Romaně.