úterý

Na čem pracuji

Když v rode 1998 vyšly knihy Horsta Schulze o modulovém pletení Nové pletení a Nové pletení móda pro děti s nadšením jsem zužitkovala všechny zbytky na různé dětské svetříky. Bohužel žádné foto z té doby nemám a výrobky jsem už rozdala. Před rokem jsem objevila ještě nějaký rozpletený kousek a udělala z něj dečku pro naše zvířátka.



A protože jsem si už dávno ve výprodejích Vlnapu nakoupila spoustu pletací příze, kterou jsem na oblečení stejně nepoužila, začala jsem plést deku i pro nás. Loni na podzim jsem tedy vytvořila první deku. Příze Lada a velikost je 150x140 cm, velikost čtverců 17+1+17 ok.




Už v létě jsem probrala zásoby a nachystala na další deku. Ale je lepší plést deku na podzim, protože začne-li se rozrůstat zahřívá už při pletení. Barvy bych si vybrala nějaké veselejší, ale když už vlnu mám... Nic složitého, opět jen čtverečky. Velikost 19+1+19 ok. Stránek o modulovém pletení je hodně, takže je zbytečný podrobný návod.

 Přeji pěkný den.



neděle

Košíček tak trochu s návodem



Potřebovala jsem nějak zorganizovat zmatek v dílně. Rozhodla jsem se pro jednoduché látkové košíčky. Látku jsem stříhala ve velikosti 35 x 24 cm. Protože na vnitřní látku nebylo možné zažehlit výstuhu, podlepila jsem lícovou látku sakonem, tahle výztuha nevytlačí do látky žádné vzorování a dobře drží. Někdo nedoporučuje na lepit na líc, ale pro košíčky nevidím problém. Nejdříve jsem sešila látky po dlouhém švu, a pak spojila v nohavici:



Po otočení na rub jsem označila a sešpendlila střed a boční strany k tomuto středu složila:




Prošila jsem všechny vrstvy a začistila entlem. Také je možné použít na olemování šikmý proužek, ale látka měla pevný kraj, tak jsem zvolila jen entování.

Tuhle drobnost mne naučila moje teta. Když šiju více švů na jednom výrobku, pomáhám si proužkem látky asi 5 cm širokým, abych nemusela odstříhávat volné konce nití. Přešiju přes pomocnou látku, ustřihnu a znovu pokračuji na svém výrobku.









Nakonec jsem trojitým stehem prošila lem. A je hotovo.



  Pěkný den

Jehelníčky a špendlíkovníky II

Abych ukázala, že obojí není jen zálibou poslední doby představím dva kousky, které používám. Ten maličký je docela mladý, mám jej z loňského výletu do Švýcarska za šitím na panenky do muzea. Látka je z Ameriky, 19 století. Vycpala jsem jej zbytky vatelínu ze kterého jsem tam šila zavinovačky pro panenky. Je vycpaný jen malinko, ale nechtěla jsem jej upravovat. Ten druhý je jehelníček, můj "spotřebák", který mám už asi 10 let a slouží k ukládání jehel. Spíchla jsem ho jen tak narychlo mezi nějakým šitím ze zbytků flauše.

Před časem jsem vložila obrázek košíku s barevnými klubíčky a taky pokračování mojí práce:
Výsledkem mojí práce jsou nakonec samozřejmě jehelníčky. Podobné jsem kdysi šila, fotku jsem si ale neudělala.


Dalším jehelníčkovým výrobkem jsou jehelníčky, které vznikly zpracování dárku, který sem dostala v obchůdku paní Dáji.

Zatím jsem odstřižky vytřídila podle barev a vznikly tyto jednoduché scrap jehelníčky. Rozhodně jsem s odstřižky ještě neskončila!


Tyhle jehelníčky mám ještě v plánu rozšířit o další barvy a tak je sem vkládám jako předzvěst dalšího blogu. Látka, kterou jsem použila, se mi nejdříve moc nelíbila, ale všechno má svůj čas a tak jsem si dokoupila další  barvu.


Pokračování příště...




sobota

Recepty


 Když jsem si koupila stroj na vyšívání ani jsem moc netušila, co budu vyšívat. Mimo triček a různých výšivek do patchworku se mi zalíbily recepty. První jsem viděla na stránkách Áji Votrubcové a s jejím laslavým svolením jsem si jeho obdobu vyšila a samozřejmě vyzkoušela upéct. Tady je:


Když jsem buchtu pekla poprvé nedala jsem do ní ovoce, pouze jsem přidala trošlu slunečnicového oleje a hotovou buchtu pocákala polevou













Tento recept jsem vyšila pro svoji maminku. Několikrát se mne ptala na to jak dělám šlehačkovou bábovku. Stejně si ho nikdy nenapsala a já pak musela vypisovat SMS s počtem vajec ostatních surovin.








Zatím posledním receptem jsem se rozhodla čelit horku posledních dnů a udělat si spolu s anděly takové malé vánoce. Sušenky ničím nepolévám ani nepotírám, nejsou moc sladké a krásně voní. Doporučuji ubrat cukru a přidat vanilkový cukr pro vůni.


pátek

Andělé v parném létě

Když jsem si brala tři dny dovolené, kolegyně mi závistivě říkala: "Ty se máš, budeš mít pěkné počasí:. Brrr, nevím jestli teploty nad 30°C jsou pěkné počasí! Chtěla jsem udělat nějaký obrázek s dýněmi a vůbec nějaký podzim (je to moje nejmilejší období roku), ale v tom horku jsem myslela jen na anděly. A tak dnes padaly teplotní rekordy a já se snažila nevycházet ven a šít.
Celá souprava






Polštáře

Na stůl a malé prostírání



Závěs na stěnu

Krabička na něco (třeba ubrousky) a malá prostírka








pondělí

Dárek k narozeninám

S oblibou dělám některé věci na poslední chvíli. Vždycky si říkám, že to prostě musím zvládnout. A taky když mám čas,  nic mne nenapadne. Koupila jsem synovi k narozeninám jeho vysněný poukaz do sýrárny a další dárek - plastový model nějaké vojenské techniky si raději vybral sám. A protože si už tak nějak zvykl na "měkké" dárky, musela jsem nějaký vymyslet. Rád griluje a tak jsem se rozhodla ušít zástěru. Dám tam něco vyšívat, mezitím upeču oblíbený dort... Nově jsem koupila sadu vyšívacích nití, našla parádní free výšivku a vyšívala. Jenže moc tenká jehla mi samozřejmě trhala nitě a tak 56 minut vyšívání se protáhlo na tři hodiny. Musím si koupit lupu, abych přečetla velikost jehly! Celý den jsem šila zástěru a pytlíček na dárkový poukaz. Dodělala jsem i dort a mohlo se slavit a grilovat.
Obal na dárkový poukaz

Výšivka detail
Příprava na grilování

neděle

Jehelníčky a špendlíkovníky

Začalo to tímto jehelníčkem, který jsem objevila jako výšivku volně ke stažení. Pak už jenom najít návod jak jej ušít mohlo to moje jehelníčkové či špendlíkovníkové (nebo jak se to vlastně jmenuje) šití mohlo začít.

Biscornu se strojovou výšivkou








Patchorkové biscornu
Našla jsem je někde ušité jako patchwork a taky vyzkoušela


Patchworkové biscornu





Na tyhle jehelníčky jsem našla také free výšivku. Vlastně jsem ji měla někde uloženou, jen jsem ji oprášila a použila na jehelníčky.















Další jehelníčky vznikly, když jsem hledala nějakou křížkovou
výšivku. Začala jsem si hrát s písmeny a vzniklo tohle. A u těchto jsem si řekla, že už stačí!
















Jenže, zašla jsem do obchodu a tam objevila látku s obrázky s motivy šití a už se mi v hlavě zase honily jehelníčky. Vlastně opět špendlíkovníky, jen úplně vpravo dole je vlastně opravdový jehelníček.







Vpravo jehelníček (needle case)
No jo a tyhle výšivky už jsem si koupila za účelem ušití jehelníčků.













No, někdo se mě ptal na co mám tolik jehelníčků. Co já vím, baví mne to.

Pokračování příště....


čtvrtek

O obchůdku, taky o babičce a vyšívání

Babička pocházela z jižní Moravy. Odešla odtud do služby v 15 letech, ale ráda se do Podivína vracela. Celý život vyšívala až do doby, než jí ochrnula pravá ruka. Já jsem se sice plnou výšivku nikdy nenaučila, ale křížek a gobelínový steh docela zvládám. Pro bavlnky a hlavně pro předtištěné předlohy chodila moje babička do svého oblíbeného obchůdku. V době, kdy za měsíc nenajdete nově vzniklý obchod na svém místě jsem ráda, že sem můžu chodit také. A protože mi nějak došla zelená bavlnka zašla jsem na nákup a zeptala se, jestli si můžu obchůdek vyfotit. Vzala jsem paní čokoládu a jehelníček za povolení fotit a nakonec jsem bavlnky dostala jako dárek i když jsem se bránila. Takže tady je ta nádhera:



Žehličky
Výšivky
Funkční Pfaff s entlem

Okno s krásnou vyšívanou kabelkou a žehličkami
Nitě a dřevěný jehelníček

 No ještě, kam to chodím? Odpověď je tady a v klipu uvidíte i název ulice na které se obchod nachází: