sobota

Poslední letošní tip

Na Silvestrovské šití jsem připravila tipy na dva vzory.



🔔Jeden je šití na papír. Je to Grandmother's Fan a je to vzor, kterému se dá fandit, protože má mnoho podob. Více v TOMTO ČLÁNKU.
🔔Druhým mým tipem bude vzor zvaný Delectable Mountains, vzor s dlouhou tradicí. Vzor krásný nejen svým příběhem. U nás známý jako Majestátní hory. Název Majestic Mountains je také možný i v angličtině, ale známější název byl právě Delectable Mountains. Vzor, který jsem nikdy nešila. Vzor, který se šije několika způsoby a může mít velké množství variant. Vzor, který může být krásný i při špatném výběru látek i trochu zrádný, právě jako hory. 

Zde nechám jen odkazy na klasické provedení jste už vzor jistě viděli a jedno video je tady KLIK. Včetně dvou postupů šití, a to ze čtverců nebo z pruhů. 
Zajímavá možnost TADY.
KLIK SEM pro barevnou variantu a je zde možnost stažení zdarma i s diagramem k vybarvení.
A v neposlední řadě návod od Bonnie K. Hunter KLIK TU.
Berte to, prosím, jen jako inspiraci k šití. Nahozenou vějičku, protože tento vzor je mnohotvárný.

Na VIP blogu nebo na placené sekci najdete moje abstraktní pojetí Delectable Mountains.

Fotky můžete vložit i do Google alba, nebo Dílnu jamala jednoduše označte na sociální síti.

Velké poděkování patří Monice a Ludmile, které už šily. Monika ušila Grandmother's Fan ve velikosti 2 inch!!! a Ludmila šila blok s devíti dílky ve velikosti 4 inch. Velmi slušný výkon, děkuju.

Google album ZDE. V počítači fotky jednoduše přidáte přetažením fotky na plochu s otevřeným albem.
Silvestrovské šití pro VIP TADY, placená část blogu ZDE.
jamala

pátek

Konec roku se blíží

 nezadržitelně a rychle. Já bych tady ráda zveřejnila pár informací, které by bylo super, kdyby nezapadly.

Dnes jsme přidala do placené části blogu i na VIP poslední šablonu do Silvestrovského šití. Ještě zveřejním na obou místech takový bonus, ale až na Silvestra ráno. Jak placená část, tak VIP je stejná a materiály zůstanou ke stažení.

Postatnou informací je tedy připomenutí Silvestrovského šití a možnosti vyplnit formulář k rozšířené verzi pro ty, kdo věnovali Dílně jamala nějaké materiální příspěvky na šití. Pro tyto VIP jsem připravila samostatný přístup k materiálům v plné verzi. Přihlásit se můžete kdykoli a materiály budete mít stále k dispozici. Je nutné uvést adresu, kterou používáte k přihlašování k účtu Google. K přihlašovacímu formuláři TUDY.

Článek Silvestrovské šití u mne na blogu je ZDE. Je zde volně ke stažení jedna varianta bloku.

Samozřejmě bych těmto sponzorům ráda poděkovala a vyjádřila obrovskou radost, že mám materiál na tvoření. Těm, kdo darovali materiál a ještě zaplatili přístup k placené části blogu, těm děkuji obzvlášť. I zaplacením přístupu k placené části se podílíte na charitě, kterou dělám, protože můžu nakoupit látku na zadní stranu a podobně. 

Co nás na placeném blogu čeká? Kromě spousty návodů, které už tam jsou, nově přibude takové ucelené téma prošívání. Zveřejním kapitoly původně určené do knihy. Uděláme si takovou přehlednou stránku s odkazem na jednotlivé už existující články. Řekneme si o různých možnostech prošití a možná nakousneme i volné quiltování. Podle zájmu.

Co bude tady na blogu? Já bych tady ráda udělala retro okénko. Dostala jsem totiž staré časopisy a řekla jsem si, že by nebylo od věci udělat něco podle návodů, které v nich jsou. 

Co ještě Dílnu čeká? Chtěla bych dělit čas mezi charitu a šití "pro sebe". Věřím, že se nadále bude dařit spolupráce s patchworkářkami z Prostějova.  Pak budu určitě zpracovávat zbytkové dary, které jsem dostala. Také musím dokončit topy ze sbírky Věnuj top, na to se vrhnu hned na začátku roku. Potom co rok přinese a já nerada plánuji. 


Pojďme si tedy užít poslední dny roku. Ať už s šitím nebo bez něj. Děkuji, že ještě stále sledujete tento blog a že jste právě tady. Ráda bych Vám už dnes do nového roku  popřála hodně zdraví, štěstí a lásky. A ještě jednou především pevné zdraví.
jamala

pondělí

Nastartovat, jedeme

 Název platí dvojnásob. Jednak pro téma deky, ale také vystihuje způsob, jak deka vznikala. Pro Vojtíška jsem původně chtěla dokončit jinou deku. Ale pak jsem si uvědomila jak děti rychle rostou a o vhodnosti vybrané deky jsem začala pochybovat. Takže rozešitá (téměř hotová) deka z nástěnky dolů a vytáhnout látky, které jsem použila na dětskou deku před rokem. Loňská deka byla skládaná nahodile, takže některé bloky mi zůstaly. Využila jsem jak už orámované bloky, tak nařezané čtverce se značkami. Ty velké jsem přepůlila a vzniky obdélníky do druhého dělicího pruhu. 

Koncept pruhů je ideální, když už mám málo materiálu a současně nepracuji podle žádného návodu. Pruhy mě baví. Nemusím moc počítat, šířku udělám a výška nějak vyjde. Jenže, co si budeme nalhávat, měla bych se vrátit do třetí třídy a naučit se počítat nad 100. Párala jsem a zužovala, jelikož mám tendence při počítání trošku nadhodnotit. Ale nakonec jsem se vešla do šířky látky na zadní stranu s tím, že jsem měla na každou stranu centimetr navíc.

Prošívala jsme na rámu, šila na šlapacím stroji Výplň je hlazený vatelín 120 g. Zadní strana kvalitní hustý a měkký flanel české výroby. K prošití jsem se inspirovala dopravním značením. Kolečka (semafory) jsou vytvořené našimi šablonami KLIK SEM. Použila jsem tu nejmenší šablonu 2 inch. Pro mne je u dětských dek důležité vymyslet vzor tak, aby deka zůstala měkká - muchlací. Další level je udělat jednoduché prošití zajímavým. Často, jako v tomto případě, mne inspiruje i téma. A jo, napíšu to. Jsem s prošitím spokojená.

Jediným problémem bylo focení deky. Ačkoliv látky pozadí jsou barevně téměř stejné, tak autíčkový podklad se na fotkách stále tvářil jako bílý a modrá látka v pozadí čtverců mnohem tmavší. Prostě si představce že podklad je světle modrý 😊. Ještě dodám, že určitě jste poznali, že ty dva hnědobéžové pruhy jsou písek, který vezou nákladní auta na stavbu.






Krásný zbytek roku. jamala

pondělí

Sváteční (Silvestrovské) šití

Každým rokem dávám tipy na šití na Silvestra. Poslední dva roky to byly mnou vytvořené šablony nebo šití na papír. 

Loni jste mohli šít přástevníky KLIK, Přástevníkům předcházely klasické vzory rozpracované v programu tak, aby se daly šít ručně KLIK TU. Vzory jsou dále dostupné v placené verzi mého blogu. 

Letos  to bude malinko jinak. I letos bude volně ke stažení jeden vzor v jedné velikosti. Na Silvestra přidám tip ještě jeden vzor pro ty, kdo se nemohou rozhodnout a odkaz.
Na placené části mého blogu pak budou další varianty jak Grandmother'a fan, tak toho druhého vzoru. A přejdou až do abstrakce, takže si vybere úplně každý. 

Dnešní vzor lze zpracovávat jako šití na papír, případně freezer papír (kdo nemá, vyzkoušejte obal od papírů do kopírky, některé typy fungují velmi dobře), ale i šití se šablonami, které jde šít ručně nebo na stroji. Jeho název je Grandmother's fan. Já jsem ho nakreslila v programu spíše náhodou a teprve pak zjišťovala jeho název. Vzor je to velmi variabilní. Je krásný z romantických látek v pastelových barvách, ale zajímavý bude i v jednobarevném provedení v zářivých barvách. Na rozdíl od Drážďanského talíře, který také připomíná, se nešije jako aplikace, ale jako křivky. 

Pár odkazů jak na to:

Šití na papír KLIK SEM Podle Carol Doak jsem se učila šít přes papír a právě Carol Doak je světová jednička v šití na papír a uznávaná autorka, která šití na papír zjednodušila a proslavila.
Jak použijete freezer paper se můžete podívat TADY. Právě na tento vzor je použití freezer papíru praktické. TIP.  pokud nemáte freezer papír, tak můžete použít obal z papírů do kopírky. Některé jdou velmi dobře použít a nažehlené lesklou stanou k látce krásně drží.
Jak šít křivky KLIK TU.
Kdo chce lepit, tak KLIK TADY..
Jak šít ručně se můžete naučit od Jinny Beyer KLIK. Na tomto kanálu najdete i inspiraci na přenášení  vzoru na látku.
Vybrala jsem videa u kterých lze zapnout titulky a jde tedy nastavit češtinu.

Na inspiraci se podívejte třeba na Pinterestu. Vzor jde využít také jako základ pro šití koček nebo motýlů. Můžete skládat pravidelně, nepravidelně, na špičku, do diagonál, od středu... 

Vzor dávám už nyní, aby jste si ho mohli připravit a nechat vytisknout, pokud nemáte doma tiskárnu.

MOJE TIPY:

  • Při tisku šití na papír zadejte jen tu stránku, kde se nachází část, která se šije přes papír. Doplňující části zpracujte jako šablonu. Tu si snadno vyrobíte z pevného kartonu.
  • Pokud budete šít z jednotlivých šablon, opět je snadno vyrobíte z pevného kartonu.
  • Můžete využít různé zbytky a šít jako scrap.
  • Můžete šít moderně a vodicí linky použít jen jako orientační a našívat můžete i nestejně široké proužky. (OBRÁZEK v placené části)
  • Na středovou část budete našívat malé zbytky jakýmkoli způsobem (budete ignorovat i vodicí čáry). (OBRÁZEK v placené části)
  • Středovou část nebudete sešívat a jednoduše ji ustřihnete z barevné látky s výrazným vzorem.
  • Švy zvýrazněte ručními vyšívacími stehy.
  • Středovou část vyšijte ozdobnými stehy z Vašeho šicího stroje, našijte na ni různé vlny, vytvořte ji jakoukoliv kreativní metodou (confetti, tisk na látku, ruční výšivka)
  • Pokud chcete jinou velikost, upravte velikost před tiskem, nebo se připojte k placené verzi 😉, kde jsou k dispozici různé velikosti.
V neposlední řadě bych ráda poděkovala Vám všem, kdo jste se připojili k placené verzi. Mohla jsem nakoupit látky za zadní stranu quiltů pro Klubko a darovat tak deky bez finanční pomoci Klubka. Jste tedy součástí mého charitativního šití. Díky moc. 
Pokud nevíte jak k placené sekci, tak informace najdete ZDE.

POZOR !!! Speciální akce !!! pro VIP čtenáře. Pokud jste mne kdykoli podpořili darováním topu nebo zbytků k šití a tvoření, tak se můžete přihlásit k šití pomocí formuláře KLIK. Bude Vám zaslána pozvánka k plné verzi Silvestrovského šití. Jako kontaktní e-mail uveďte takový, kterým se přihlašujete ke službám Google. (Prosím vyplňte formulář pouze jednou, opakované vyplňování formuláře mi komplikuje práci s výstupy, děkuji) Šablony budete mít k dispozici stále a přihlásit se můžete nejen na Silvestra. 
K Silvestrovskému šití pro VIP TUDY
Poznámka: Není to přístup k placené verzi blogu, ale pouze k článkům týkajícím se právě tohoto šití..

SOUBORY VOLNĚ KE STAŽENÍ

PDF soubor ve velikosti 6 inch KLIK SEM
PDF soubor ve velikosti 6 inch šablonky KLIK SEM
PDF soubor 2 inch (pouze placená nebo VIP část blogu)
PDF soubor 4 inch
PDF soubor 8 inch
Kontrolní čtverec 1 inch KLIK TU

Materiály ponechávám volně ke stažení bez časového omezení.








UKÁZKA CO SE NACHÁZÍ V PLACENÉ (VIP) VERZI:
K článku TUDY

PDF soubory s 11 dílky 4, 6  a 8 inch a také verze s menším středem

PDF soubor 4 a 6 inch


































Bojíte se křivek? I takovou variantu na blogu najdete. 

PDF soubory 4, 6 a 8 inch + návrhy skládání vzoru.






























Krásný zbytek adventu přeji. jamala

Návštěva v rámařství

Rámování. Mohlo by to vypadat, že se zabývám nějakým novým řemeslem, nicméně stále jde o šití.

Jsme tedy stále u quiltů. Tentokrát je sponzorem Klubka paní Pavlína H. která poskytla základ právě pro tuto přikrývku. Opět jsem se snažila tvořit z balíčku, co je od jednoho dárce a tentokrát byly v tašce nejen zbytky, ale i částečně zpracované patchworkové díly. Bloky, pruhy, tedy něco, co už nějaký tvůrce musel vytvořit. A k nim je třeba přistupovat se stejnou úctou jako by to byly vzácné tisky. No já vím, někdy deku rozřežu 😀, ale to má zase jiné důvody - uzpůsobit konečný výrobek pro potřeby Klubka. V tomto případě šlo spíše o to, abych tyto patchworkové pokusy zapracovala. 

Já jsem se rozhodla ušít středovou deku. Píšu záměrně středovou s tím, že deka je tvořena našíváním od středu. Nastává tedy čas k pojmenování a vysvětlení. 

Přikrývky šité od středu nesou často označení jako Medallion Quilt (medailon quilt). Takto označené přikrývky jsou šité od středu a zpravidla byl středový čtverec postavený na špičku a teprve poté byl obšíván. Celý ten střed pak byl mnohem větší než ten můj a také se našíval jako aplikace. Quilt tohoto typu proslavila nedostižná Jinny Beyer KLIK na její stránky. Od středu se také šije Round Robin. Česky označovaný jako Pešek. Pešek je docela výstižné, protože díly přidávané kolem středu šije pokaždé někdo jiný. Jestli je střed rovně nebo na špičku asi není tak důležité. To jsem moc nestudovala, ale název jako takový, byť výstižný, moc ráda nemám. Často bývá nepřesně uváděn jako souhrnný název pro všechny přikrývky šité od středu. Tedy: Round Robin (Pešek) je šitý více švadlenami ve vrstvách předem určených a každá si vzor tvoří podle sebe a měl by navazovat na středový díl, který si určila majitelka a ke které se nakonec hotové dílo vrátí. 

No a je tu třetí kategorie a jsme u toho rámařství. I když americké přikrývky zpravidla označení Frame Quilt nepoužívají, tak je tady, existuje a označuje spíše evropské quilty šité tímto stylem (do Ameriky přivezené přistěhovalci). Přesto se příliš nevžil pro americké přikrývky. Rozdílnost od medailonu je v menším obrázku, který zpravidla není postavený na špičku. Také v tom, že Medallion Quilt je záležitostí estetickou a látky se vybíraly, tak naopak Frame Quilt vznikl v období, kdy látky, a především látky s potiskem, byly drahé. Dalším rozdílem je právě to rámování, kterého je u Frame quiltů mnohem více, právě proto, že vznikaly ze zbytků. Jsem tedy u středu  - základní stavební jednotky quiltu. Ten tvořily vzácné látky, zajímavé tisky, případně jinak vytvořené zajímavé středy, případně jednoduché patchworkové bloky. Následovaly rámečky, které nebyly někdy ani tak úplně pravidelné nebo látky nenavazovaly vzorem právě proto, že materiálu bylo málo. 

Pro můj quilt jsem si jako střed zvolila dva díly, které byly už nějak předšité, někým vytvořené, svým způsobem také vzácné, jedinečné. Nezdá se to, ale ty bílé čárky jsou také vytvořeny jako záměr, není to kaz. Pak jsem obšívala tak, abych co nejvíce využila látky z jednoho zdroje. Přidané jsou tedy pouze dva tenké modré pruhy a pozadí červených čtverců. Bílá látka s velkými květy je posešívaná z více kousků, není to jednolitý kousek. Z povahy látek je deka spíše tradiční, ale při použití jiných látek může vypadat velmi moderně. Když se podíváte detailně, tak střed jsem moc neřešila co se navazování vzorů týká, protože jsem pracovala "jak to vyšlo" a jak si látky řekly. Neřešila jsem ani drobné kazy látkách. Prostě tam jsou. Deku budu prošívat určitě až po svátcích, takže v novém roce a určitě ji zde ještě ukážu. 

Myšlenka Frame Quiltů je mi z těchto tří možností nejbližší. Zpracovat zbytky, vystavit ty cenné kousky uprostřed a pak nechat žít quilt svým životem tak, jak budou přibývat vrstvy. Ctít historii a přitom šít moderně a přihřát si svůj hrneček ekologie. Věřím, že pokud jste způsob šití quiltů od středu neměli v oblibě, tak najdete nový pohled a třeba to i zkusíte.

Pokud chcete vědět více o Frame Quiltech KLIK SEM. Je to také zdroj velkého množství zde zveřejněných informací.

Když se deka rodí.



Přebrat, vyhodnotit a začít první projekt.

Ještě video, jak jsem rámovala
Šila jsem samozřejmě na šlapacím stroji a pohled do dílny nesmí chybět.
Krásný před adventní týden přeji. jamala

EDIT: Deka už je prošitá a čeká na olemování, prošívala jsem na šlapacím stroji a udělám ještě článek až ji dokončím:


Vytvořit novou látku

Se zbytky a starými oděvy pracuji celý život. Občas něco dostanu od svých kamarádek. Pak nechávám zbytky na jednom místě. Je to super výzva, protože se snažím zpracovat zbytky tak, jak jsem je dostala. Každý kousek je pro mne plnohodnotný materiál. Musím se přiznat, že jsem se musela k tomuto dopracovat dlouhodobým šitím a hledáním cesty.

Výzva tedy zní, zpracovat látky, které jsou v krabici a to tak, aby vzniklo něco smysluplného a snad dokonce pěkného. Prostě co vyskočí z krabice, to musím zpracovat. Každý kousíček je plnohodnotný materiál. Nevytvářím patchworkový vzor, ale vytvářím vlastně další látku. Ta je zatím sešitá do tvaru čtverců a cílem asi nebude spojit do deky všechny čtverce jako jednolitou plochu (což také někdy dělám), ale patrně je pojmu jako jednoduchý vzor - čtverce nebo pruhy - doplněný o jednobarevnou látku. Něco co má moderní, minimalistický design a nevylučuje zužitkování zbytků látek. Spojení chaosu s řádem.

Sešívám opravdu tak, jak jsou látky nařezané, využívám jejich zakřivení nebo nerovnoměrné zastřižení. V létě jsem měla hodně prošívání (a co si budeme nalhávat, prošívání zakázkových dek je velmi zodpovědná a náročná práce) a ušití čtverců byla vyloženě odpočinková záležitost. Vyjádření vnitřního pocitu, relaxační věc. Takže čtverce jsou nachystané a už jsme to s Jimmym tak trochu zkoušeli skládat. Z látek z první krabice budou ještě kosmetické taštičky.




Na videu jsou i základy na taštičky, vše z první krabice a ještě nekončím. 

Druhou krabici jsem si přivezla minulý týden a hned jsem si vybrala látky na další čtverce. Proč jsem se do toho vlastně pustila? Více jak týden nešla ve velké části chalupy elektřina. Kupodivu klíčové body fungovaly. Voda, dílna se šlapáky. Nastěhovala jsem se do dílny v části dílny jsem si zřídila kuchyň, ve druhé části jsem si zbytkovala. Jak se minimalizovala možnost připojení elektrické energie, tak jsem minimalizovala i svoje aktivity. Sešívala jsem, neřešila jsem, že nic nefunguje a jen jsem si to užívala.


A ještě můj stroj. Duší mojí dílny je šlapací stroj. Ten, na kterém pracuji aktuálně, jsem trochu představila ve videu. Je to jediný Mundlos, který můžu uložit do skříňky. Bolestí skříňových strojů bývá shazování a opětovné nasazování řemínku, ale tady je to vyřešené komfortně. Ostatně jako celá skříňka, promyšlená do každého detailu. Deska na zakrytí horní části jde bezpečně uložit v boční části a pedál je možné překrýt sklápějící deskou a do skříňky uložím věci, které zrovna nemusí být na očích.

Přeji Vám šití plné tvůrčí energie. jamala
P.S. Děkuji tímto všem sponzorům Klubka, zde Dance - Nápadníček, která mi darovala právě tyto zbytky. Její stránku najdete na Faceboku KLIK
Douška druhá. Dnes odchází krabice do Klubka s 12 dekami. Díky všem, kteří pomáháte. Moc si toho vážím.
A co je v krabici?
V balíčku je ještě jedna deka, kterou jsem nikde nezveřejnila a budu o ní teprve psát, protože má sestřičku. Látky a základní top, který jsem ale rozřezala věnovala Monika Kolejová -  prosivani.cz


pátek

Hvězdičko blýskavá

 Dnes se nebudu moc rozepisovat ani nebudu rozumovat o patchworku ani o ničem jiném. Omezím se jen na fakta o dece. Název jsem si vypůjčila od Petra Nováka. Není jen póza, protože hvězdičky na dece jsou opravdu blýskavé a na koncertech Petra Nováka jsem několikrát byla a název deky je poctou tomuto zpěvákovi.

Batiky věnovala paní Pavla K., vesmírnou látku Jitka Nitka a já jsem doplnila o to vesmírné blýskání. Deka je pro Klubko s nití pomáhá.

Prošívala jsem pod strojem, tedy na stole meandry kombinované s hvězdičkami. Na hvězdičky jsem použila naše šablony. KLIK SEM, pokud je neznáte. Použila jsem dvě velikosti hvězdiček 4,5 a 3,5 inch.
Výplň deky je Termolin 120 g a zadní strana plátno.  








Deku jsem ušila už v létě v letní dílně ještě s mojí milovanou Sárinkou. Moc nám tady chybíš, ty moje Hvězdičko blýskavá.



A tady je ta Hvězdička blýskavá

Hvězdné nebe a krásný podzim přeji jamala






neděle

Sbírka Věnuj top průběžné hlášení.

 Dnes takové rychlé hlášení, co se stalo, a stane, s topy, které jsem dostala v rámci sbírky Věnuj top.  Zatím je zpracovávám a pokračovat budu až po svátcích. Nyní mám pro Helenku do Klubko s nití pomáhá deset dek, většinou deky, které jsem našila v létě a nyní jsem je prošila. 

Důležitá stránka: Vytvořila jsem novou stránku na blogu KLIK SEM 

Zde budu vkládat deky získané ve sbírce tak, jak je budu dokončovat. Tady na blogu pak podám až nějakou závěrečnou zprávu. Vždy u deky je popisek s rozměry a mými případnými zásahy. Děkuji všem, kdo jste deku darovali. Pokud by jste ještě chtěli přispět, tak už jen látkovým darem na další deky nebo dokončovací práce. Děkuji za pochopení.

Moje deky pro Klubko najdete v přehledu dek, které jsem v příslušném roce ušila a jsou označené v popisku fotky jako charit quilt. 

Přehled dek, které jsem letos šila KLIK TU

Dnes se ale zastavím u dvou dek, které jsou pro mne důležité. Vlastně mne na nápad Věnuj top přivedla Jana Harmachová, která mi už v květnu věnovala tři topy. Spolupracovaly jsme spolu jíž dříve a už její zahřívají klienty Klubka. A já si toho velmi vážím. 

Oba topy šila Jana Harmachová se svojí maminkou. A jako všechny deky, které z jejich dílny vyšly, jsou velmi citlivě sladěné a výběr látek je naprosto dokonalý. 

Velikost prvního topu byla pro moje potřeby malá (potřebovala jsem ji přiblížit velikosti barevné deky níže), tak jsem přidala borduru. Z růžové deky jsem potřebovala udělat deku pánskou, tak jsem zvolila krásně hnědou látku s geometrickými motivy a přidala modré lemování, které ladí s proužky na košilovině. Obě deky jsem prošívala na rámu vzorem velkých vln. Vlny a vlnky mě teď provázejí ve všech podobách - od pidi vlnek až po tyto velké vlny. 




Druhá deka je krásně barevná a fotka její krásu dostatečně nevystihuje (pokud ji nafotím nějak lépe, tak do galerie přidám lepší fotku). Vzor se mi moc líbí a určitě bych takovou deku chtěla ušít. 
Našla jsem návod. Quilt se jmenuje Tossed Triangles Quilt a volně ke stažení najdete ZDE



Málem bych zapomněla tu nejdůležitější fotku. Jimmy si na moje rozdělané práce nikdy nelehne. Ale tuto deku si vybral.
Krásný listopad jamala